Sağlıklı Yaşam

Akçaağaç Şurubu Nedir?

Doğal tatlandırıcı olarak kullanılan akçaağaç şurubu, bir diğer adıyla ise maple şurubu olarak geçmektedir. Eğer mutfağa oldukça yakın ve tatlı yapmayı seven biriyseniz, bu şuruba olan ilginiz daha da artacaktır. Özellikle hem tatlı hem de sağlığa olan faydası ile bilinen akçaağaç şurubu, özellikle beyaz şeker yerine bir alternatif olarak da kullanılabiliyor. Amerika’da ve Kanada’da epeyce yaygın bir şuruptur. Eğer yabancı dizi, film izleyicisiyseniz ya da Amerikalı şeflerin programlarını takip ediyorsanız, “mapple syrup” adı verilen bu doğal tatlandırıcıya mutlaka rastlamışsınızdır. Dünyada en fazla kullanılan doğal tatlandırıcılar arasında yer almakta. Rafine şekerlere oranla daha az işlenen ve ayrıca besin değerinin de daha fazla olması, akçaağaç şurubunu, sağlık açısından ön plana çıkarıyor.  Ülkemizde ise özellikle yabancı programların etkileriyle birlikte, son yıllarda bu şurup yaygınlaşmaya başladı.

Akçaağaç Şurubu Nasıl Elde Ediliyor?

Akçaağaç şurubu, akçaağacın ya da isfenden çınarı da denilen bu ağacın gövdesinden şubat ile nisan ayları arasında oluşan, öz suların işlenmesi neticesinde elde edilen faydalı bir içecektir.

İçerisinde antioksidan bileşenler ihtiva eden akçaağaç şurubunda kalsiyum, çinko, potasyum, demir, magnezyum, fosfor, riboflavin ve manganez bulunmakta. Doğal bir tatlandırıcı olan şurup %95 civarında su içermektedir.

Akçaağaç şurubu, elde edilen 3 ay boyunca, akçaağacın gövdesinde açılan musluk vasıtasıyla öz sularının toplanması neticesinde elde edilmekte.

Ağacın gövdesinde yer alan musluklar yardımıyla kovalara akan akçaağacın öz suları, pompalama yöntemiyle ana tanklara gönderiliyor. Oradan da işleme tesislerine gönderilerek öz sular kaynatılıp belli kıvama getirilir.

Bu şurubun yapımı, tıpkı ülkemizdeki pekmez yapılışı ile benzerlik gösterir. Kanada’nın kendi geleneksel lezzetlerinden olan bu şurup, dünyaya kısa sürede yayılmıştır.

Akçaağaç Şurubu Hangi Gıdalarda Kullanılır?

Akçaağaç şurubu, kaynatılarak belli koyuluğa eriştikten sonra, kullanılır bir  hâle gelmektedir.  Büyük zahmetlerle hazırlanan şurup, nerelerde kullanılıyor ve nasıl tüketilmesi gerekiyor?

 • Yemeklerde,
 • Hamur işi tatlılarının yapımında,
 • Waffle, krep ve tost yapımında,
 • Kahvede, çayda ya bitki içeceklerinde tatlandırıcı olarak,
 • Dondurmalarda,
 • Meyve salatalarında,
 • Yine akçaağaç şurubuyla rafine şeker kullanmadan doğal şekilde yapılan tatlılar da sağlıklı bir seçenek olabiliyor.

Akçaağaç Şurubu Nasıl Yapılır?

Akçaağaç gövdesine delik açılarak özün kap içerisinde kolay şekilde akıtması sağlanır. Bu ağaçtan elde edilen özün içerisindeki su, büyük çoğunluğu buharlaşana kadar kaynatılır. Böylelikle ortaya şekerli ve ağdalı olan bir şurup çıkmakta. Sonrasında ise filtrelenip saflaştırılma işlemi yapılır.

Akçaağaç şurubunu elde ettikten sonraki süreçte, bu şurupla yapacağınız bir diyet ve detoks içeceğinin yapım aşamalarını aktaracağız.

Malzemeler:

 • Akçaağaç şurubu,
 • Limon suyu,
 • İçme suyu,
 • Kırmızı biber

Hazırlanışı:

2 çorba kaşığı limon suyunu, 2 çorba kaşığı akçaağaç şurubu ve ½ çay kaşığı kırmızı biber ile 300 ml suyla karıştırıp, diyet ve detoks şurubu hazırlanır.

Sabah ve akşam acıkınca 10 gün kadar içilir,

Yılda 3-4 defa yapılan bu akçaağaç şurubu sayesinde, vücut zinde olur ve ayrıca etkili şekilde kilo verme konusunda yardımcı olur.

Akçaağaç Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Akçaağaç şurubu hem bir tatlandırıcı hem de içerisinde rafine şeker barındırmayan faydalı bir besindir. İçeriğinde bulunan mineraller ve antioksidanlarla ön plana çıkmaktadır. 

80 ml’lik şurubun içinde 60 gram kadarıyla şeker bulunmakta. Bu nedenle bu şurubun tadı çok tatlıdır ve pasta, kek, dondurma vb. tariflerde sıklıkla kullanılır.

Sağlıklı beslenmeyi önemseyen kişilerce sıkça tüketilen bir şurup olsa dahi, içerisinde yer alan şeker oranının fazla olmasını da unutmamalı. Özenli bir kullanım yapıldığı durumda, gerek lezzeti gerekse içeriğindeki bileşenleriyle, rafine şekere kıyaslandığında iyi bir seçenek.

 • Akçaağaç şurubu içinde 24 tane antioksidan bileşen barındırır. Böylelikle vücutta bulunan dokuları serbest radikallerin etkilerinden koruyabiliyor.
 • Akçaağaç şurubunda, düşük bir glisemik indeks mevcut. Bu sebeple Tip 2 diyabet hastalığının gelişimini de önleyebiliyor. (Tabii ki hastalık şüpheniz varsa mutlaka hekime danışılmalı)
 • Akçaağaç şurubu enflamasyonu azaltan polifenol antioksidanlar da barındırmakta. Bu şekilde birçok rahatsızlığın gelişimini önleyebiliyor.
 • Akçaağaç şurubunun diğer rafine şeker şekerler yerine  tercih edilmesi, sindirimi kolaylaştırıyor. Sindirim hastalıklarının oluşmasının önlenebilmesine de yardımcı olabiliyor.
 • İçerisinde yer alan çinko mineraliyle bağışıklık düzeninin güçlendirilmesi konusunda yardımcı olabiliyor.
 • Manganez barındırması dolayısıyla kalsiyum emilimini de arttırabiliyor,  kan şekeri oranını düzenleyebiliyor. Ayrıca karbonhidrat metabolizması sisteminin çalışmasına da yardımcı olabiliyor.

Akçaağaç Şurubunun Zararları Nelerdir?

 • Akçaağaç şurubu, çok tüketilirse içerisinde bulunan şekerden ötürü kilo alımına neden olabilir.
 • 100 ml akçaağaç şurubunun barındırdığı kalori: 260 kcal.
 • Hayli yüksek bir kaloriye sahip olan akçaağaç şurubunun tüketiminde, kilo sorunu olan kişilerin özenli davranması gerekiyor.
 • Özellikle şeker hastalığına sahip olan kişiler, bunun gibi gıdaları tüketme noktasında ölçülü davranmaları lazım.
 • Doktorun kararı olmadan, kronik rahatsızlığa sahip olan ve alerji problemi bulunanların tüketmeleri önerilmiyor.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla