Eğitim Kariyer

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

aile hekimi nasıl olunur
aile hekimi nasıl olunur

Aile hekimi, Aile Sağlığı Merkezleri ya da toplum tarafından ‘’Sağlık Ocağı’’ olarak bilinen yerlerde Sağlık Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren hekimdir. En temel sağlık hizmeti olarak da bilinen aile hekimliği, kişilerin yaşadıkları her türlü sağlık sorununda başvuracakları ilk adrestir. Ülkemizde gelişen teknoloji ve uygulamalar sayesinde her aile için bir aile hekimi görevlendirilmiştir. Aileler kendi hekimleri ile bütün sağlık sorunlarını paylaştıkları gibi bu ailelerin sağlık takipleri de aile hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir?

  • Aile hekimi sorumlu olduğu ailelerin sağlık kontrollerini yaparak genel durumlarını üst kurumlara bildirir.
  • Hastalıkların erken tanı ve teşhisinde aile hekimleri ilk sırada görev alır. Tedavi gerektiren ve yönlendirilmesi gereken hastaların hangi bölümlerde tedavi olacağı ile ilgili bilgi verir.
  • Toplumun sağlık seviyesini yükseltmek için çalışmalar yapar.
  • Hastalıkların seyrini, derecesini inceler. Bölgede görülen salgın ve hastalık türlerini dikkate alarak gerekli tedavileri uygular.
  • Vatandaşlara doğru sağlık bilgilerini ulaştırır.
  • Aşı kontrolleri, gebelik öncesi ve sonrası destek gibi çeşitli görevleri de vardır.
  • Hastaların farklı uzmanlıklara yönlendirmesinin yapılmasının ardından sağlık takiplerine aile hekimleri tarafından devam edilir.
aile hekimliği şartları nelerdir
aile hekimliği şartları nelerdir

Aile Hekimi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Tıp Fakültesi Mezunu Olmak

Aile hekimi olmanın ilk adımı tıp fakültesinden mezun olmaktır. Tıp fakülteleri kendi içerisinde farklı branşlara ayrıldığından dolayı her tıp fakültesi mezunu aile hekimi olamayabilir. Genel cerrahi, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum, kardiyoloji, psikiyatri, çocuk sağlığı ve hastalıkları gibi branşlarda eğitim alan tıp fakültesi mezunları aile hekimi olabilmektedir.

Branşa Ait Uzmanlık Almak

Tıp fakültesinden mezun olunan branşa ait uzmanlık derecesi oluşturmak gerekir. Bunun için mezun olduktan sonra girilen sınavlardan sonraki 3 yıl boyunca görevde olmak gerekir. Uzman unvanı olan kişiler aile hekimliğinin ikinci basamağını geçmiş olurlar. Branş unvanı alacak olan kişilerin gayretli çalışmaları ve 3 yıl içerisinde öğrenecekleri yeni bilgiler aile hekimliği uygulamaları için oldukça önemlidir.

Aile Hekimliği Eğitimi

Aile hekimi olmak isteyen uzmanların ‘’Aile Hekimliği Sertifikası’’ alması gerekmektedir. Çeşitli eğitimlerden geçerek alınan bu sertifika ile aile hekimliği için başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca tıp fakültelerinde bulunan ‘’Aile Hekimliği’’ branşını seçmiş olan kişiler direkt olarak aile hekimliği yapabilmektedir.

aile hekimi olmak için yapılması gerekenler
aile hekimi olmak için yapılması gerekenler

Aile Hekimi Olmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Aile hekimi olmak isteyen kişilerin gerekli şartları taşımaları ve devlet tarafından hazırlanmış olan sınavlara girmeleri gerekir. Aile Hekimi unvanı alan kişiler ilk olarak sözleşmeli olarak göreve başlamaktadır. Daha sonra ise uzmanlık sınavları yapılmaktadır. Bu sınava giren sözleşmeli aile hekimleri yeterli puanları almaları halinde ‘’Aile Hekimi Uzmanı’’ unvanına sahip olacaktır. Çalışma saatleri belirli olan aile hekimleri son yıllarda yapılan sağlık reformları ile oldukça önemli bir yere sahip olmuş ve maaşlarında da artış görülmüştür.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla