Bakım & Tamirat

Ahşap Dolap Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız evlerde, iş yerlerinde kullandığımız mobilyaların çoğunluğu ahşap malzemeden yapılmaktadır. Bunların yanı sıra metal ve plastik gibi malzeme yoğunluklarına sahip olan endüstriyel mobilya çeşitleri de mevcuttur. Metal ve plastik uzun zaman dayanıklılığı olan ve görünüş anlamında herhangi bir şey kaybetmeyen malzemelerdir. Ancak ahşap malzeme böyle değildir. Gerek iklim koşulları olsun gerekse kullanım şekli ahşap malzemeyi yıpratabilir. Bu sebeple ahşap malzemenin mutlaka bakımının yapılması gerekir. Ahşap bakımında ince eleyip sık dokumalıyız. Eğer gerekli özeni göstermezsek kullanmış olduğumuz ahşap eşyanın ömrünü kısaltabiliriz. Zira ahşabı diğer malzemelerden ayıran özelliği yaşayan bir malzeme oluşudur. Dolayısıyla ahşap bakımı doğru yapılmazsa malzemenin ömrünün kısalmasının yanında bir müddet sonra ahşap rengini yitirir, parlaklığı azalır ve hoş olmayan bir görünüme bürünür. Ahşap eşyalar arasında yer alan ahşap dolaplar da bu kategoride yer alan malzemeler arasındadır. Ahşap dolap bakımının yapılma sebebi ahşabı bu kötü etkenlerden koruyabilmek ve kötü görünüme sahip olmasını önlemektir.

Aşınan, yıpranan ve artık eskisine göre kötü görünüme sahip olan dolaplarımıza, ahşap boyama işlemini yaparak uzun bir süre kaliteli bir görünüme sahip olmasını sağlayabiliriz. Ahşap boyamanın yanı sıra yüzeyi koruma adına yapacağımız işlemlerden cila, patlatma, renk matlaştırma işlemleri de hayli önemlidir. Böylelikle ahşabın yaşam ömrünü uzun hâle getirebilir, görünüm açısından da estetik bir duruşu yakalayabiliriz.

Ahşap Dolap Cilası Nasıl Yapılır?

Ahşap malzemeler işlenebilen ve kolaylıkla farklı şekillere çevrilebilen bir yapıya sahiptir. Bu şekilde yaşam alanlarımızın her bir köşesinde ve her ayrıntısında kullanılabilir. İşlevi bu kadar çeşitli olan ahşabı koruyabilmek için çeşitli bakım işlemlerinin yapılması kaçınılmaz hâle gelir. Doğal malzemeden elde edilen ahşap dolapların bakımını, yalnızca yüzey koruma cilası  ile yapılarak mobilyanın doğallığını muhafaza edebiliriz.

Ahşap dolapların bir diğer çeşidi ise masif dolaplardır. Masif dolaplar özel olarak üretilerek, ahşap meraklılarının beğenisine sunulur. Bu özel dolapların bakımı da haliyle biraz daha zahmetlidir. Masif dolaplarda kullanılması için özel olarak üretilen ahşap cilası ile yüzey parlatma işlemleri titizlikle yapılmalıdır. Yaptığınız cilalama işleminin akabinde yüzeyi koruyan koruyucu spreyleri kullanarak, yüzeyleri ağaç kurdundan, böceklerden ve bunun gibi ahşaba zararlı etkenden koruyabilirsiniz.

Bir başka ahşap mobilya çeşidi ise kütük malzemeden elde edilen kütük dolaptır. Kütükler öteki ahşaplara kıyasla daha dayanıklı ve ayrıca daha özel olan bir malzemeden oluşur. Yaşadığınız ortamda doğal kütük dolap varsa, bu mobilyanız vernikleme, yüzey koruma, cilalama işlemlerini beraber yapmanız gerekir. Böylelikle doğal kütük dolabınızın bakımını eksiksiz yerine getirmiş olursunuz.

Çeşitlerine yer verdiğimiz dolaplardan masif dolaplar, diğer ahşap mobilyalara  göre nispeten sağlamlığını daha uzun seneler koruyabilen, uzun zaman kullanılabilecek mobilyalardandır. Masif dolaplar hem ekonomik anlamda hem de estetik bağlamda oldukça ideal mobilyalar arasında yer alır. Yaşam alanlarınızda bulunan ahşap dolapların ve çeşitli diğer ahşap mobilyaların bakımı, boyama işlemleri  ve özellikle cilalama işlemleri için bir uzmandan yardım alabilir ya da yazımızdan hareketle işlemleri kendiniz de sağlayabilirsiniz.

Ahşap Dolapların Temizliği Nasıl Yapılır?

Mobilya tercihinde birçok kişi şıklık detayına önem verir. Özellikle evlerin, iş yerlerinin dekorasyonlarının bir parçası olan mobilyaların seçimini etkileyen önemli bir ölçüt de moda anlayışıdır. İnsanlar, moda anlayışları doğrultusunda çağa en uygun mobilya çeşidini kullanırlar. Dolayısıyla eşyalarımızın önemli bir parçası olan mobilyalarımızda estetik ön plana çıkar. Ahşap mobilyaların ve ahşap dolapların en önemli özelliği, ne zaman tercih edilirse edilsin bakımına özen gösterildiği ölçüde asla eskimemeleridir.

Ahşap dolaplar, hem nostaljiyi sevenlere hitap eder hem de çağa yakın moda anlayışına ayak uyduran mobilyalardandır. Zevk tutkunlarının tercih ettiği ahşap malzemeler, elbette bu güzelliklerinin yanında ilgi isterler. Ahşap mobilyaların diğer mobilyalara göre yıpranmaya daha müsait oluşu, sıklıkla özenli ve profesyonel bir bakım gerektirir. Ahşap dolapların temizliği hususunda da dikkatli davranılmalı. Toz alma işlemlerini yaparken mumlu mikrofiber bez vasıtasıyla yüzeylerin çizilmesini de önlemelisiniz. Çünkü ahşap mobilyalar çizilmeye direnci az olan malzemeden meydana gelir.

Masif dolapları üstüne yüzey sürtünmesinden ve aşındırma gücünden etkilenmemesi için çok ağır cisimleri koymamalıyız. Ağır cisimler dolayısıyla aşınan; çizilmelerin, kırılmaların meydana geldiği yüzeyleri koruyabilmek ve onarabilmek adına ahşap macunu kullanabiliriz. Yıpranan bu kısımları ahşap macunu kullanarak doldurabilir, doldurma işleminin ardından yüzey dondurucu ile yüzey koruyucu kullanarak ahşap onarımını tamamlamalısınız.

Ahşap mobilyalar her anlamda aşınmaya, yıpranmaya müsaittir. Herhangi bir yüzey sürtünmesi, metal eşyaların doğrudan müdahalesi, yanlış bakım yapılması ahşap mobilyaların ömrünü kısaltır. Özellikle ahşap dolapları koruyabilmek adına, bakım ve temizlik aşamalarını titizlikle gerçekleştirmeli ve ahşap eşya kullanımlarını özenlice yapmak gerekir. 

En özel eşyalarımızı muhafaza etmemize yarayan, ayrıca bulunduğumuz ortama da farklı görünümler katan ahşap dolapların bakımına, temizliğine bahsettiğimiz şekilde dikkat ederseniz ömrünü uzatabilirsiniz. Uzun yıllar gönül rahatlığı ve büyük bir zevkle kullanacağınız, hayatınıza renk katan ahşap eşyalarınızı özenle korumamız için yer verdiğimiz bilgileri dikkate almanızda fayda var.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla