Bakım & Tamirat

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Mobilya türleri arasında en hassas olanları ve diğerlerine nispeten daha kıymetli olanlar ahşap mobilyalardır. Ahşaplar, birçok etkene karşı yıpranabilir, aşınabilir, ilk hâlini koruması güçleşebilir. Dolayısıyla ahşabın belli aralıklarla bakımının yapılması gerekir.  Eski görünüme sahip olan ahşaplarınızı, tıpkı yeni bir eşyaymış gibi bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Oldukça basit yöntemlerle ahşap eşyalarınızı yenileyebilir, dilerseniz aynı işlevinde, dilerseniz farklı alanlarda kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu yöntemlerden biri de ahşap boyamadır. Bu sayede eğer arzu ederseniz ahşap eşyalarınızı istediğiniz renklerle ya da desenlerle süsleyebilirsiniz. Ahşap boyamanın inceliklerini ve pratik boyama yöntemlerini etraflıca anlatacağız.

Ahşap boyama noktasında uzman hâle gelmek istiyorsanız, birçok yerde mevcut olan ahşap boyama kursları ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Fakat uzmanlıktan ziyade yalnızca kendi küçük eşyalarınızı süslemek istiyorsanız, küçük ipuçlarıyla ve biraz da dikkatle bu işi kolayca yapabilirsiniz. Öncelikle ahşap boyama işlemleri için gerekli olan malzemeleri temin etmekle işe başlayabiliriz. Akabinde sıralayacağımız adımları seyrederek ahşap yüzeyleri renklendirme işlemini yapabileceğiz.

Ahşap Boyamak için Gerekli Olan Malzemeler

İlk olarak işe boyanabilecek ahşap eşyaları sıralayarak başlıyoruz: Ham şekilde satılan ahşap ürünler, ahşap koltuk, sehpa, masa, sandalye, kitaplık, dolap, komodin, küçük ahşap eşyalar yahut diğer akla gelen herhangi bir ahşap mobilya. Bu eşyaların yanı sıra, ikinci el eşyacılardan satın aldığınız ahşap eşyaları da boyayabilme imkânına sahipsiniz. Eşyalarınızı boyayıp, çeşitli renklerle ve desenlerle süslendirip dekorasyonlarınıza uygun hâle getirmek bu sayede kolaylaşacak.

Peki ahşap boyamak için hangi malzemelere sahip olmalıyız? Sayacağımız malzemelerin ahşap boyama işlemleri için mutlaka bulundurulması gerekiyor.

Zımpara: Boyama işlemine başlamadan evvel boyayacağınız yüzeyin pürüzsüz olduğundan emin olmalısınız. Eğer pürüzlü bir yüzeye sahipse bunu zımpara vasıtasıyla pürüzsüz hâle getirmeliyiz. Dolayısıyla burada ihtiyacımız olan malzeme zımpara. Geniş yüzeyler için sünger zımpara kullanılmalıdır. Fakat küçük detaylar ve ulaşması hayli zor yüzeyler içinse, kâğıt zımpara bulundurmanızda yarar var.

Boya: Ahşap yüzeylerin kusursuz şekilde boyanabilmesi için çoğunlukla akrilik boyalar kullanılır. Birçok markanın sattığı, çeşitli renklere sahip boyalardan zevkinize en çok uyanları tercih edebilirsiniz. Boya rengi seçiminde, diğer eşyalarınızla uyumlu renkler kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer zıtlıklar yaratmaktan hoşlanıyorsanız, zıt renkler de kullanılabilir. Boya tonlaması olarak parlak, mat ya da metalik gibi çeşitli özelliklerde boyalarla özgün eserler oluşturabilirsiniz. Zımpara yaptığınız yüzeye birinci kat boyayı sürdükten sonra, diğer kata geçmeden evvel ilk katın kurumasını beklemelisiniz.

Fırça: Boyama işlemlerini gerçekleştirebilmek için birkaç adet farklı boyutlarda fırça edinmelisiniz. Zira boyayacağınız yüzeylerin genişliği ve uygulayacağınız yöntemlere göre boyama esnasında çeşitli özellikteki fırçalara ihtiyaç duyacaksınız.

Vernik: Ahşap boyama işleminde bütün aşamaları sağladıktan sonra boyayacağınız yüzeyin pürüzsüz bir görünüşte olması ve yapacağınız boyanın dayanıklı hâle gelmesi için vernik kullanmanız gerekiyor. Boyadığınız yüzeye arzunuza göre mat veya parlak vernik kullanabilirsiniz. Aynı şekilde sprey ya da likit vernik türlerinden de tercih edilebilir.  Bu verniklerden sprey olanları daha kullanışlıdır. Fakat, birkaç kat şeklinde fırça yardımıyla süreceğiniz likit vernik ile daha uzun vadeli ve etkili bir netice alınabilir. Verniğin uygulanacağı yüzeyin muhakkak kuru olması gerekiyor. Bu sebeple, yüzeyde bulunan boya katmanları iyice kurumadan evvel vernikleme işlemini yapmamalı, kuruması beklenmelidir.

Pratik Ahşap Boyama Yöntemleri Nelerdir?

Ahşap eşyalar, çeşitli mobilya ya da ahşaptan ürünleri boyarken başvurulan birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu boyama tekniklerinin her birinin zorluk düzeyi farklıdır; ancak en pratik boyama yöntemleri ise şunlardır:

Eskitme Yöntemi: Sade renkte yapılan boyayla, ahşapta küçük fırça hareketleriyle nostaljik bir görünüm kazandırmak istiyorsanız bu yöntem ideal. Eskimiş ve kuru fırça yardımıyla, eskitme modeli için oluşturmak istediğiniz renkteki boyanın içerisine fırçayı hafif biçimde daldıralım. Fırçanın üzerine bulaşan fazla boyayı bir bez ya da karton parçası üstünde yapacağınız birkaç dokunuş ile temizleyiniz. Sonrasında fırça üzerinde kalan, yarı belirgin boyayı, yatay duruşta ve sert şekilde, tek bir hamle ile eskitme yapmayı düşündüğünüz yüzeye sürmelisiniz. Yaptığınız bu uygulamayı birkaç kez tekrarlayın. Bu şekilde, eşyalara eskitme bir görünüm kazandırılabilir. Ayrıca daha naturel bir tesir yaratmak istiyorsanız, birleşim kısımları ile sivri yerlerde daha da yoğun uygulamalarla, bunu sağlayabilirsiniz.

Stencil Yöntemi: Üstünde boşluklu desen çizimleri mevcut olan, stencil taslaklarından yararlanarak, bir nesnenin üzerine yerleştirilir. Sprey ya da likit boya vasıtasıyla, bu deseni ahşaba rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Dekupaj ve Kolay Transfer: Ahşabın üzerine uyguladığımız birinci kat boyanın ardından, değişik desenlerde olan dekupaj ve kolay transfer kağıtlarından yararlanarak özgün tasarımlar oluşturulabilir. Dekupaj uygulaması için, piyasada satılan dekupaj yapıştırıcısından mutlaka edinmeli ve elinizde bulunan deseni bu yapıştırıcıyla ahşaba yapıştırabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi ahşap boyama çok çeşitli yöntemler ile gerçekleşmekte. Daha farklı uygulamalar için pouring boya, mozaik jeli, yaprak varak, glaze, rölyef pasta vb. değişik yardımcı gereçlere gereksinim duyabilirsiniz. Ahşap boyama işlemine başlamadan evvel bunları temin ederek, arzu ettiğiniz yöntemi kolayca uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla