Sağlık

Ağız Yanması Sendromuna Ne İyi Gelir?

Ağız yanması sendromu, aşırı sızı ve rahatsızlık veren bir durumdur. Dudak, dil ve diş etlerini de kapsar. Ağız yanmasında, ağrı ve sızı iki hafta veya daha fazla sürebilir. Bu yüzden de ağızda çeşitli sorunlara neden olur.

Ağızda kuruluk ve tad kaybı, yemek yerken sızlama ve metal tadı gelmesine neden olur. Susuzluk hissi oluşturur. Ağız protezleri kullananlar da genellikle ağızda yanma sorunu ile karşılaşırlar. Ağız yanması sendromu için evinizde uygulayabileceğiniz çeşitli doğal tedavi yöntemlerini bu yazımızda ele aldık.

1. Buz Kullanın

Buz tedavisi, ağız yanması sendromu için etkili bir çözümdür. Bunun için, ağızda yanan bölgelerde buz kullanmanız gerekir. Buz, ağızdaki yanma ve sızıyı azaltır. Ağrı ve sızıları hafifletmek için ağzınıza bir buz parçası alın ve emin.

2. Bal kullanın

Bal, ağız yanmasından kaynaklı acıyı ve yanık sızısını azaltmada yardımcı olur. Bunun için ağızınıza bir kaşık bal alın ve bir süre ağzınızda bekletin. Sonra ağzınızı su ile durulayın. Bunu günde iki kez yapın. Bal, ayrıca ağızda mukozit sorunu için rahatlama sağlar ve tedavi edici etkisi vardır.

3. Gliserin ve Limon Gargarası Kullanın

Ağız yanması sendromunda limon suyu ve gliserin karışımı, ağrı ve sızıyı azaltmada ve yanığın iyileşmesinde etkilidir. Bunun için, bu iki maddeyi eşit oranda karıştırın ve gargara yapın. Yutmamaya çalışın. Ağız yanması sendromu nedeniyle oluşan sızıları azaltmak için bu gargarayı kullanın ve sonrasında ağzınızı durulayın.

4. Aloe Veru Suyu ile Gargara Yapın

Aloe vera, ağız yanması sendromu için çok iyi bir tedavidir. Bunun için, aloe vera suyunu ağzınıza alın ve iyice çalkaladıktan sonra durulayın. Bunu günde iki kez yapın.

5. Yediklerinize ve İçtiklerinize Dikkat Edin

Eğer ağız ve dil yanıklarından mustarip iseniz yiyip içtiklerinize dikkat etmeniz gerekir. Daha çok sıvı gıdalar tüketin. Baharatlardan kaçının. Fazla baharat içeren sıcak yemek yemeyin.

Domates gibi asitli yiyecekleri yemek ağız yanması sendromu olan kişiler için zararlıdır. Ayrıca, kahve ve portakal suyu gibi asitli içecekler de sızlamaya neden olabilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla