Vücut Bakımı

Ağda Cildi Sarkıtır mı?

Ağda, istenmeyen tüylerden kurtulabilmek için kullanılan yöntemlerden en çok tercih edileni. Özellikle ağdanın tercih edilme sebebi ise tüylerden köküyle birlikte tamamen kurtulabilmedir. Böylelikle daha uzun süre tüylerden uzak durulma şansı olmaktadır. Kıllar ağda yöntemi sayesinde güçsüzleşir ve azalır. Cildiniz daha pürüzsüz görünür, kadife gibi bir hâl alır. Dolayısıyla ağdanın vücuda katkısı çoktur.  Aynı şekilde yazımız içerisinde, ağdanın cilde zararı olur mu ve doğru ağda yöntemleri nasıl olur detaylı şekilde sizlere aktaracağız.

Doğru Ağda Kullanımı

Ağda yapmadan evvel dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Cildimizi kirlerden arındırarak tamamen temizlenmiş hâle getirmeliyiz. Ayrıca çok önem arz eden bir konu da varis hastalığı bulunanların ağdayı asla tercih etmemesi gerektiğidir. Yine cildimizde eğer açık yara ya da yanık varsa ağdadan kaçınmalıyız. Sivilcelerin olduğu yerlere, çıban bulunan yere, ben olan yere yapılması uygun değildir.

Aşırı sıcak ağda kullanmaktan kaçınınız. Çünkü aşırı sıcak ağda kullanmanız durumunda teninizi tahriş edebilirsiniz. Soğuk ağda kullanmanız durumunda da kılları kırmış olur ve köküyle beraber alamazsınız. Eğer yanlış ağda uygulaması yaparsanız, bunun neticesinde cildinizde morluklar, kıl dönmesi, iz kalma, kıl dibi iltihap gibi istenmeyen sonuçlar doğabilir.

Ağda Cildi Sarkıtır mı?

Ağdayı hangi yöne doğru süreceğiniz ve hangi tarafa doğru çekeceğinizi de biliyor olmalısınız. Bu şekilde cilt sarkması problemini yaşamazsınız. Vücudunuzun hangi kısmına ağda yapıyorsanız, o kısma özel olarak çalışılmalı. Mesela, yüzünüze daha da az ağda sürmeniz gerekir. Gevşek doku kısmında çalışırken, mümkün olduğunca cildinizi gergin hâle getirmeli, ağdayı seri şekilde çekmelisiniz.

Terlemeye eğilimli, vücut ısısının daha fazla olduğu özel bölgelerinizde ise hem daha az ağda ile çalışmalısınız hem de hızlı bir şekilde çekiyor olmanız gerekiyor. Nemli kısımlara az miktarda pudra uygulayarak, üzerine de ağda sürebilirsiniz. Ardından ise dikkatlice çekebilirsiniz.

Ağda Yapmanın İncelikleri

Bütün işlerde olduğu gibi ağda işlemlerinde de özel tekniklerle bu işi sağlamalısınız. Becerinizin olması gereklidir. Ağda yapmanın, yapıldığında herhangi bir zararı henüz tespit edilmemiş. Ancak cildinizi sarkıtabileceği de hep göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı kısımlar üzerine defalarca ağda yapıştırarak çekmek, çok sıcak derecede ağda kullanmanız, gevşek dokular oluşturmak anlamına gelir. Eğer aşağıdan yukarı çekmeniz gereken kısımda, tam tersi istikamette çekerseniz, yumuşak doku kısımlarında (örneğin bacağınızın iç kısımları) germe yapmadan çekmek, sarkık bir doku için zemin oluşturacaktır. Bahsettiğimiz bu hataları tekrarlamanız durumunda cildinizde sarkmalara ve tahrişlere yol açabilirsiniz. Dolayısıyla ağda işlemi hakkında teknik bilgiye sahip olmanız gereklidir. Bu konuda yer alan görsel materyallerden ve videolardan faydalanmanız yerinde olacaktır. Zira görerek uygulamanız gereken bu işlemlerin inceliklerini bizzat tecrübeli kişilerden deneyimlemiş olursunuz.

Ağda Yapmanın Zararları

  • Belirttiğimiz üzere ağdada yapılan yanlış uygulamalar ya da cildin ağdaya uygun olmaması
  •  çeşitli zararlara yol açabilir. Bu sebeple oldukça hassas davranmalı ve dikkatli olmalısınız. Ağda yapmanın zararlarını detaylarıyla aktarıyoruz:
  • Ağda uyguladığınız bölgede dikkatli olmazsanız enfeksiyonlara sebep olabilirsiniz.
  • Düzenli şekilde ağda yaptığınız bölgede tahriş veya kızarmalar oluşabilir.
  • Soğuk ağda ve sir ağda varis problemi ile kılcal damar çatlamalarına sebebiyet verebilir.
  • Aynı bölgelere iki üc defa uyguladığınız ağda yöntemleri cildinizin ciddi şekilde zedelenmesine neden olabilir.
  • Bütün ağda türleri bilinçsiz kullanımlarda vücudunuzun çeşitli yerlerinde sarkmalara neden olabilmektedir.

Sir Ağdanın Yüze Verdiği Zararlar

  • İnce bir yüz derisine sahipseniz sir ağda kullandığınız kısımlarda kılcal damar çatlakları gelişebilir.
  • Yanaklarınızda ve cildinizde sarkmaya ve erken yaşlanmaya neden olur.
  • Cildiniz eğer akneye eğilimli ise bütün sıcak ağda teknikleri akne meydana gelmesini artırır.

Ağdanın zararları konusunda şunu özellikle belirtmek gerekirse, gerek sıcak ağda yöntemleriyle gerekse soğuk ağda yöntemleriyle olsun ağda eskiyen bir uygulamadır. İstenmeyen tüylerden kurtulabilmek için teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni teknikler gelişmeye başladı. Teknolojinin en önemli getirilerinden biri de bu alanda lazer epilasyondur. Lazer epilasyon uygulamaları gayet etkili ve başarılı neticeler vermektedir. Son zamanlarda oldukça popüler hâle gelen lazer epilasyon yöntemleri, ağdaya göre daha olumlu sonuçlar verebilmekte ve günümüzde çoğunlukla bu tercih edilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla