Yüzmeye Kaç Yaşında Başlanır?

Mustafa inkaya Yüzmeye Kaç Yaşında Başlanır?

İnsanların kas – iskelet gelişimi, ruhsal ve sosyal sağlıkları için spor çok önemlidir ve insan yaşamına her alanda oldukça büyük katkılar sağlar. İster profesyonel ister amatör olsun herkesin hayatında sporun bir yeri olmalıdır. Birçok konuda olduğu gibi spor konusunda da ağaç yaş iken eğiliyor. Çocukluk çağında spora başlamanın da bazı incelikleri ve zamanı vardır. 

Suda güvenli ve eğlenceli zaman geçirebilmek için yüzme bilmek oldukça önemlidir. Ayrıca birçok kişi tarafından tüm sporların temelini oluşturduğu kabul edilir. Su hidrodinamik etkisi sayesinde hem direnç oluşturur hem de kaldırma kuvveti sayesinde egzersizi kolaylaştırır. Su sakatlanmalara karşı doğal bir kas – iskelet desteği oluşturur. Bu destek sayesinde değişik duyu ve hareketler tecrübe edilebilir, denge hissi gelişir. Bağımsızlık ve özgüven duygularını geliştirir. Belki de yüzmenin en önemli faydalarından biri de sinir – kas koordinasyonunun gelişmesine çok büyük katkı sağlamasıdır. Diğer sporların temelini oluşturması da bu nedenledir. Küçük yaşta yüzme ile spora başlayıp kas koordinasyonu geliştirilen çocuklar uygun yaşa geldiklerinde istedikleri/ uygun oldukları diğer spor dallarında profesyonelleşmeye yönlendirilebilirler.

Yüzme en erken yaşta başlanabilecek spordur diyebiliriz. Hatta bazı uzmanlara göre bebek doğduğu andan itibaren uygun ortam ve profesyoneller yardımı ile yüzmeye başlayabilir. Bu görüşü destekleyen neden ise; bebeğin ana rahminde amniyon sıvısı adı verilen sıvı bir ortamda gelişimini sağlamasıdır.

Bebekler için yüzme dersi veren kursların bir kısmı 4 aydan itibaren eğitim vermektedir. Bebeklerin bu kadar erken havuzla tanışmaları; uygun su sıcaklığı, hijyenik şartlar ile profesyonel ve pedagoji eğitimi almış uzmanlar eşliğinde risk taşımamaktadır. Hatta bebeklerin bu yaşlarda pek sağlanamayan sosyal hayatlarının gelişmesine ve derslerde onlara eşlik eden anneleri ile aralarındaki bağın gelişmesine yardımcı olur. Ayak çırpmaya, ellerini kullanmaya, başlarını sağa sola çevirmeye başlarlar. Böylece sinir – kas koordinasyonları gelişmeye başlar.

Genel görüş ise profesyonel sporcu olarak yüzmeye yönlendirilecek çocuklar eğer suda rahatça eğleniyor ise 3 yaşından itibaren yüzme eğitimine başlayabilir. Türkiye’de çoğu kurs 3 yaşında yüzmeye başlamaya hazırlıklıdır. Daha önceki yaşlar için yeterli donanıma sahip yüzme kursu sayısı oldukça azdır. 3 yaş yüzmeye başlama yaşı olarak özellikle profesyonel anlamda ideal yaş olarak kabul edilebilir.

Çocuğunuz profesyonel anlamda yüzmeye ilgi duymuyorsa da sporda iyi bir alt yapısı olabilmesi için yine yüzme eğitimi alması gerekir. Peki bu nasıl ve hangi aşamada olacak? 5 - 6 yaşında 1 yıl temel jimnastik eğitimi alan çocuklar 1 yıl da yüzme eğitimi aldıktan sonra yani 8-9 yaşında ilgi duydukları diğer spor dallarına yönelebilirler. Bu sporlar genellikle başlama yaşı 8-9 olan basketbol, voleybol gibi takım sporlarıdır. Çocukların yüzme ve jimnastik geçmişleri sayesinde sinir- kas koordinasyonları, eklemleri ve rekabetle başa çıkma yetileri daha gelişmiş olacağından bu sporlarda da daha başarılı olurlar.