Yüzme Hangi Kasları Geliştirir?

Emre Bicer Yüzme Hangi Kasları Geliştirir?

Günümüzde birçok insan daha kaslı bir vücuda sahip olmak için çaba harcmaktadır. Böylelikle hem daha sağlıklı hem de daha estetik bir vücuda sahip olmak istenir. Bunun için de çeşitli egzersizler ile kasların geliştirilmesi hedeflenmektedir. Böyle bir amaç edinince de çeşitli sorular beraberinde gelmektedir. Yüzmenin hangi kas gruplarını geliştirdiği de bunlardan bir tanesidir. Çok sevilerek ve birçok kişi tarafından yapılan yüzme sporunun vücut üzerinde birçok kas grubunun gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra diğer egzersizlerin aksine yüzme kasların şekillenmesine de oldukça katkı verir. Bu yüzden de birçok vücut geliştirmeci ağırlık çalışmalarını yüzme ile desteklemektedir. Böylelikle kaslar daha güzel bir görünümde olur.

Genel olarak düşünüldüğünde yüzme sporu en çok omuz kasına etki yapmaktadır. Bunun yanı sıra başta kanat olmak üzere sırt, kol ve karın kasları üzerinde de etkili olabilmektedir. Fakat yüzme sporu ve vücut geliştirme birbirine karıştırılmamalıdır. Ciddi kas gelişmesi isteyen kişilerin ağırlık çalışması yapması gerekir. Çünkü kas büyümesi kişinin kendi vücudu ile belli bir seviyeye kadar yapılabilmektedir. Yüzme belli ölçülerde vücuttaki büyük ya da küçük olmak üzere her kas grubunu geliştmektedir. Fakat yüzmenin en büyük katkısı kasları geliştirmekten çok kasları korumaktır. Bunun yanı sıra kasların daha estetik bir hal alması için de yüzme sporu oldukça fayda vermektedir. Bu özelliği de yüzmeyi değerli bir spor yapmaktadır.

Kasları geliştirmek isteyen kişilerin yüzme ile ilgili olarak bilmesi gereken yüzmenin definasyon için çok iyi bir seçenek olduğudur. Yani en büyük fonksiyonu kas gelişiminden çok kasların şekillenmesine yardımcı olmaktır. Kaslarını geliştirmek isteyen kişilere haftada bir ya da iki kez yüzmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü bu yolla kaslar kolayca şekil alır. Bunun yanı sıra yüzme ile kaslar daha esnek ve daha estetik olmaktadır. Kas grupları arasındaki geçişler yüzme ile daha belirgin olmaktadır. Bu yüzden kasları geliştirmek isteyen kişilerin yüzmenin bu etkisini unutmaması ve zaman zaman yüzmesi gerekmektedir.