Yüzerken Nefes Kontrolü Nasıl Yapılır?

Nihat Erdoğan Yüzerken Nefes Kontrolü Nasıl Yapılır?

Açık sularda ya da bir havuzda yüzün hiç fark etmez. Kaliteli bir yüzüş için üç temel öğe vardır. Bunlar;

Pozisyon: Vücudun suyun içindeki pozisyonu
Uyum: Su içerisinde yaptığınız tüm hareketlerin birbiriyle olan uyumu
Nefes: Doğru nefes alma-verme ve nefes kontrolü

Bu üç öğe içerisinde belki de en önemlisi ve telafi edilemez olanı ise tartışmasız nefestir. Doğru nefes almamak hem sizin kısa sürede yorulmanıza ve yüzüş sürenizi kısaltmakta hem de istenmeyen bazı sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Peki yüzerken nefes kontrolü nasıl sağlanır?

Doğru Nefes Alışı

Yapılan en büyük hatalardan birisi nefesi ağızdan mı yoksa burundan mı alınacağına karar verememektir. Birçok yüzücü karada yaptıkları gibi nefesi burunlarından alıp burundan vermeye çalışır. Bu yanlış bir uygulamadır.

Nefes alma işlemini her ne kadar su üzerinde yapmış olsanız da suya daldığınız sırada burnunuza giren ve orada kalacak olan su damlaları nefes alma esnasında genzinize kaçar. Böylesi bir durum tıkanmanıza sebebiyet verir. Bu nedenle nefes alma işlemi için burnunuzu değil ağzınızı kullanmanız gerekir.

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Başınız su yüzeyine çıktığı sırada sağ kolunuzu ileri atmış ve başınızı hafifçe sola dönmüş konumda olun. Bu sırada ağız yoluyla nefes alın. Sol kol ile kulaç atıldığı sıra ise tercihinize göre ağız veya burundan nefes verin. Bu şekilde doğru nefes alıp verme işlemi tamamlanmış olur.

Nefes kontrolü sırasında yapılan en büyük hatalardan bir tanesi ise tek bir kulaçta nefes alıp vermeye çalışmaktır. Yüzücü sol kolu ile kulaç attığı sırada hem nefes alıp hem de vermeye çalışır. Bu işlemi sağ kolu ile kulaç attığında da yapar. Kısa vadede bu tür nefes alışı zarar vermeyecek gibi gözükse de yaklaşık 1, 1 buçuk bir dakikalık süreçte tıkanmanıza ve yorulmanıza neden olur.

Bunun nedeni kısa sürede nefes alma ve verme işlemini gerçekleştirmeye çalışmanızdır. Ayrıca bu şekilde bir nefes alma ile birlikte nefes kapasitesinin yarısını bile kullanmadan hareket etmiş olursunuz. Bu da ihtiyacınız olan nefesi alamadığınız anlamına gelir.

Suyun yoğunluğu havanın yoğunluğun yaklaşık olarak bin kat daha fazladır. Böyle bir ortamda hareket etmek ciddi bir oksijen ihtiyacı doğurur. Bu nedenle doğru nefes almak önemlidir.