Yüze Uygun Kaş Modeli Nasıl Belirlenir?

Solmaz Özlem Köse Yüze Uygun Kaş Modeli Nasıl Belirlenir?

İnsanların yüzünde yer alan her ayrıntı güzellik açısından önemlidir. Yüze uygun doğru saç kesiminin uygulanması ve doğru makyaj ürünlerinin seçimi kadar kaşın şekli de önemli bir unsurdur. Uygun bir biçimde kaşların şekillendirilmesi, gözlerdeki ifadeyi vurgulaması ve makyajın daha mükemmel görünmesini sağlar. Yüze uygun kaş modelinin belirlenmesinde yüz şeklinin bilinmesi yanında dikkat edilecek bazı noktalar, kaşa doğru şekil vermekte önemlidir.

Kaşların Ölçümü

  • Kaşın şeklinin belirlenmesinde burnun dış kenarları, gözbebeği ve göz ölçü olarak alınır. Bu ölçümlere göre şekil vermeden önce bir göz kalemi ile işaretleyerek belirlemek kolaylık sağlar.
  • İki kaş arasındaki mesafe burnun yan ölçüsü ile eşdeğerdir. Buna göre burnun dış kenarları kaşların başlangıç noktası olarak ölçülür ve işaretlenir.
  • Eğer kaşlarda kavis yapılacaksa yine burnun dış kenarından gözbebeğinin dış kenarına ölçüm yapılarak ilerleyen düzlemde kaş üzerinde kavis noktası belirlenir.
  • Kaşın bitiş noktası ise burun kenarından göz kenarına uzanan düzlemin kaşı kestiği noktadır.
  • Doğru bir kaş kalınlığı ise yüz hatlarının ve saçların yapısına göre belirlenir. Eğer yüz hatları büyükse ve kalın telli bir saç yapısı mevcutsa kaşların kalın olarak şekillendirilmesi daha doğrudur.

Uzun Yüz: Uzun yüzlerde kaş şeklini verirken amaç yüzün daha yuvarlak görünmesini sağlamaktır. Bu sebeple kemerli kaştan uzak durulmalıdır. Bunun yerine kaş şekli aşağıya doğru hafif bir eğri ile düzlenmelidir. 

Yuvarlak Yüz: Bu tip bir yüz şeklinde de amaç yüzü olduğundan daha uzun göstermektir. Bu amaçlı kemerli kaş yuvarlak yüze sahip olanlar için uygun kaş şeklidir. Ancak kişinin tercihine bağlı olarak sert bir kemer yerine yumuşak bir kemer de uygulanabilir. Yuvarlak yüzler için uygulanmaması gereken kaş şekli yüzü daha da yuvarlak göstermesi bakımında yuvarlak kaş şeklidir.

Oval Yüz: Çoğunlukla her türlü saç modelini ve kaş şeklini kabul edebilecek olan oval yüzde yumuşak açılı ve yüksek kemerli kaş şekilleri özellikle tercih edilebilecek modeller arasındadır.

Kare Yüz: Yüzü yumuşatmak bakımından orta kalınlıkta kaşlarda yuvarlak bir görünümün yanında yumuşak açılı ya da kavisli bir kaş şekli bu tip yüzlerde uygundur. Kare yüzlerde dikkat edilmesi gereken kaşların çok ince ya da kalın olmasından kaçınılmaktır. Ayrıca, yuvarlak ve düz kaş şekillerinden uzak durulmalıdır.

Kalp Yüz: Kalp yüzlerde kaş şekillerinin belirlenmesinde çenenin özellikleri önemlidir. Eğer çenenin şekli uzun ve ince ise daha çok bakışları yumuşatmak açısından yuvarlak kaş şekli kullanılmalıdır. Ancak çenenin çok belirgin bir uzunluğu ve inceliği bulunmadığı durumlarda keskin bir kavis kullanılarak kaşa kemerli bir şekil verilebilir.