Yürüyüş Sonrası Neler Yenebilir?

Engin Öztürk Yürüyüş Sonrası Neler Yenebilir?

Sağlıklı yaşam ve güzel bir fizik için yapılabilecek en güzel ve kolay sporlardan biri yürüyüştür. Sporun yanında yapılacak beslenme de oldukça önemlidir.

Beslenmeye dikkat

Ne kadar yürürsek yürüyelim, spordan sonra beslenmemize dikkat etmezsek istediğimiz sonuca ulaşamayız. O yüzden yürüyüş sonrası yapılacak beslenme, gündelik hayattaki beslenmemizden daha önemlidir. Kasların en yoğun çalıştığı ve yıkıma uğradığı yoğun tempolu yürüyüşlerin ardından kas kütlesini korumak ve yakılan yağları geri almamak için dikkatli beslenmek gerekir. 

Yağ yapan besinlerden uzak durmak gerekiyor

Tempolu yürüyüşten sonra yapılacak beslenmede yağ ve karbonhidrat alımına çok dikkat edilmelidir. Fast food tarzı ve kızartma yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca sportif aktiviteden sonra yorulan ve şiddetli şekilde besin ihtiyacı duyan bünyeye ekmek de oldukça zararlıdır. İçerdiği karbonhidrat nedeniyle çabuk yağlanma ve dolayısıyla kilo almaya neden olur. Aslında spordan sonra karbonhidrat almak da gerekir ancak çabuk kilo alan insanlar bu alımın miktarına dikkat etmeli.

En önemlisi protein

Antrenman sonrası alınması gereken en önemli besinler protein bakımından zengin olanlardır. Yumurta, balık ya da süt ve süt ürünleri yoğun çalışmanın ardından bolca tüketilirse, kas kaybının önüne geçilmenin yanı sıra yakılan yağları da geri almamış oluruz. Ayrıca spordan sonra bol miktarda su içmek hem ter ile atılan su kaybını karşılarken hem de miğdeyi doldurarak fazla yemek tüketmenin önüne geçer. Mineral bakımından zenginliğiyle bilinen maden suyu da spordan sonra tüketilmelidir. 

Vitaminlerle direnç artırılmalı

Yürüyüşün ardından çok ağır olmamak kaydıyla kuru baklagillerden ya da taze sebzelerden yapılan yemekler tercih edilmelidir. Protein açısından en zengin olan kuru baklagiller arasında bilinen yeşil mercimek ve soya fasulyesi tüketmek, spordan sonra oldukça fayda sağlar. Ayrıca sportif aktivitelerden sonra taze sıkılmış meyve sularının içilmesi hem vücut direncini artırır hem de kaybedilen enerjinin çabuk bir şekilde geri kazanılmasını sağlar.

Düzenli sporun yanında yapılacak düzenli beslenme istenen seviyeye çabucak gelinmesini sağlar. O yüzden spor öncesi, sırası ve sonrasında aldığımız besinlere çok dikkat etmeliyiz.