Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Zayıflatır?

Baran Akçok
Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Zayıflatır?

Halk arasında 'zayıflama ayakkabısı' olarak da bilinen yürüyüş ayakkabısı, giyenlerin kilo vermelerini ve dengeli bir şekilde zayıflamalarını sağlar. Özellikle spor alanlarına uygun yapısı ve gündelik hayattaki etkileri ile kilo vermeye yardımcı olan bu ayakkabıların ergonomik nitelikleri de öne plana çıkmaktadır. 

  • Spora uyumlu yapısıyla tam verim: Spor yaparken kullanılan yürüyüş ayakkabıları ayağa tam oturması ve yapılan hareketlere uyum göstermesi, ilgili kasların sağlıklı çalışmasına ve dolayısıyla ile da hareketlerin amaca uygun olmasına neden olur. Bu şekilde de yağ yakımı dengeli bir biçimde gerçekleştirilir. Sportif hareketlerin doğru şekilde hayata geçirilmesi sonucu kilo verme işlemi hızlanır. Örneğin, koşan bir kişinin ayakkabıları ile tam bir uyum içinde olması tüm metabolizmayı etkilerken, yürüyüş yapan kişilerde de bu durum gözlenebilir.
  • Gündelik hayatta da kasların çalışmasının sağlanması: Spor yapılmadığı zamanlarda da ayakkabının özelliği gereği ayaktan üst kısımlara doğru gerekli tüm kasların çalışması, hareket etmesi ve bu şekilde de yağ yakılması sağlanır. Yani zayıflama ayakkabıları, herhangi bir harekete ihtiyaç duymaksızın vücudun yağ yakması için kasları harekete geçirir. Bu özellik de söz konusu ayakkabıyı benzer ürünlerden ayıran bir özellik olarak bilinir.
  • Ergonomik olduğu için ayağı doğru sarması: Pek çok ayakkabıdaki eksiklik birtakım taşma, boşluk ya da vurma sorunlarının ayakları kötü yönde etkilemesidir. Bu nedenle ayakkabıların ayağı tam ve doğru bir şekilde, sıkmadan sarması gerekir. Yürüyüş ayakkabısındaki önemli özelliklerden birisi de budur. Ayağı tam olarak kavrayan bu ayakkabılar, kasları ve kemikleri de olması gerektiği gibi hareket ettirir ve ergonomik açıdan vücut herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmaz.
  • Gözenekli yapısı sayesinde hava alması: Yürüyüş ayakkabıları içinde terleyen ya da yorulan ayakların nefes alması ve tazelenmesi için gözenekli yapılar çok önemlidir. Bu özellik sayesinde ayak kendisini yorgun hissetmez ve terden kaynaklı herhangi bir sorun da oluşmaz. Yürüyüş ya da yapılan işe devam etmek bu sayede daha kolay olacağı için kilo vermek de hızla sürdürülecektir.