Yürüyerek Nasıl Fit Olunur?

Engin Öztürk Yürüyerek Nasıl Fit Olunur?

Fazla kilolarından kurtulup hem sağlıklı hem de güzel görünümlü bir fiziğe sahip olmak isteyenlerin yapması gereken en ideal sporlardan biri yürüyüştür. Düzenli yürüyüş yaparak vücutta bulunan fazla yağları yakıp kısa sürede zayıflamak mümkün.

Zamana dikkat

Yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey zamandır. Unutulmamalıdır ki kilo vermek isteyenler için yürüyüş, yarım saatten sonra faydalarını gösterir. İlk 25-30 dakika ısınma olarak düşünülmeli ve yarım saatten sonra yürünen her mesafenin yağ yakma için faydalı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Tempo ve düzen

Zamanın yanı sıra tempo ve düzenli olmak da oldukça önemli. Aheste aheste yürümektense tempolu yapılacak yürüyüşler daha çabuk şekilde fit vucüda kavuşmayı sağlar. Çabuk yorulmamak için tempoyu korumak da önemli. Bir artırılıp bir azaltılan tempolarla yürümek daha çabuk yorulmaya neden olur.

Hayatın her alanında olduğu gibi sporda da düzenli olmak gerekir. Canımız ne zaman isterse yürüyüş yaparsak verimli olmaz. Zaman ve mekanları önceden belirleyip düzenli bir şekilde yürümek fit bir vücuda kavuşmak isteyenler için yapılması gerekenlerin başında geliyor. Ayrıca havadar ve bol oksijenli ortamlarda yürümek her zaman daha iyidir.

Kendini rahat hisset

Yürüyüş yaparken insanın kendini rahat hissetmesi daha verimli spor yapmayı sağlar. Bunun için seçilecek kıyafetlere dikkat etmek gerekir. Özellikle vücudu çok sıkmayan ve rahatsız etmeyen giysilerle yapılan yürüyüşler kişinini kendini daha rahat hissetmesini sağlar. Özellikle pamuklu ve hafif giysiler giymek en mantıklı seçimdir.

Yürüyüşten en yüksek verimi almak için sabah saatleri oldukça uygundur. Gece boyunca insan uyusa da iç organlar çalışmaya devam eder ve sabaha yağ yakmaya hazır bir vücutla uyanılır. Sabah saatlerinde çok hafif bir kahvaltının ardından yapılacak tempolu yürüyüş her zaman daha faydalıdır.

Beslenme de önemli

Tabii ki yürüyüşün yanında beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Sabah akşam uzun süreler boyunca yürüyebiliriz ancak düzensiz ve aşırı beslenme alışkanlığımızdan vazgeçmezsek kilo vermek bizim için hayal olur. Sporu beslenme alışkanlığıyla da desteklemek gerekir. Yağlı, tuzlu ve şekerli şeylerden kaçınıp protein açısından zengin olan ve doğal besinler yemek gerekir.