Yürüteç Nasıl Kullanılır?

Yıldız İnci Ayağ Yürüteç Nasıl Kullanılır?

Bebeklerin doğduğu andan itibaren geçirdikleri belli süreçler bulunur. Bahsettiğimiz bu süreçlerden biri de emekleme ve yürüme sürecidir. Her bebek farklı gelişim süreçleri geçirmekle bereber hemen her bebek ortalama ilk 6 ayını yatarak geçirir. Daha sonra kas gelişimine paralel olarak oturmayı öğrenir. Oturmayı öğrenmesi 6 ay ile 9 aylık zamanı kapsar.

Oturma eylemi bir bebek için yürümenin ilk basamağını oluşturur. Zaten 10 aylıkken yürüyen bebekler de (erken bir dönem olmasına rağmen) bu eylem için kas gelişimini tamamlayan bebeklerdir.

Yürümeye başlamadan önceki dönem “taytay” dönemi olarak bilinir. Bebeğiniz sizin elinizi tutarak evin içinde gezinmeye bayılır. Öyle ki saatlerce dolaştırsanız bu işten usanmaz. Çünkü sonsuz bir öğrenme ve bu öğrenmenin dürtüsü olan merak duygusuyla doludur. Anne babaların yürümeyi öğrenme sürecinde bebeklerine yeterli olamamaları, evde başka bir bebek ya da çocuğun olması, annenin yoğun işleri bebekler için yürüteç kavramını gündeme getirir.

Yürüteç nasıl kullanıır?

  • Yürüteç bebekler için uzun kullanımda bazı sıkıntılar doğurur. Bu nedenle gereğinden uzun kullanılmaması tavsiye edilir.
  • Bebeğinizin ayak yapısı henüz yürümek için tam gelişmediğinden ayak deformasyonları oluşabilir. Bunu anne babaların bilmesi gerekir.
  • Yürüteç kullanmış bebekler, boyları tam yetişmediği için parmak uçlarını kullanarak yürümeye çalışır. Bu nedenle yürümeye başladıkları dönemde de bu parmak ucunda yürüme alışkanlığının uzun süre bırakmazlar.
  • Bunlara ek olarak bebeklerde vücut bozukluklarıyla ilgili hastalıklar doğabilir.
  • Yürütecin olası zararlarını önlemek için kısa zaman aralıklarında kullanabilir, bunun bebeğiniz için bir alışkanlık olmasına izin vermezsiniz. Bu şartla yürüteç kullanabilirsiniz. Ancak yürüteçteyken bebeğinizi asla yalnız bırakmayın. Yapılan araştırmalar birçok bebek kafa travmasının yürüteç kullanımından kaynakladığını ortaya koymuştur.
  • Yürütecin özellikle erkek bebekler için zararlı olduğu söylenir. Bu nedenle erkek bebekler için kullanacağınız bir yürüteç seçerken orta kısmının çok dar olmamasına dikkat edin.
  • Yürüteç kullanırken 10 dakikadan fazla bir süre bebeğinizi yürüteçte bırakmayın. Bunu sadece bebeğiniz için bir eğlence olarak düşünün ve doğal vücut yapıları için uygun olmadığını unutmayın.