Yunan Adaları Vizesiz Gezilebilir mi?

Selten Cankaya
Yunan Adaları Vizesiz Gezilebilir mi?

Yunan adaları yaz aylarında Türk turistlerin favori tatil rotalarının başında geliyor. Lezzetli yemekleri, güzel kumsalları, masmavi denizi ve eğlencenin tam gaz devam ettiği yunan adaları, yakınlığı ile de yerli turistin tercihleri arasında yer almaktadır. Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan, Türk turistlere vize uygulamaktadır. Eskiden daha sıkı olan vize uygulamaları, son zamanlarda adalara giriş kapılarında da verilebilmektedir. 

Yeşil pasaport sahipleri ise Yunan adalarını vizesiz ziyaret edebilmektedir. Cruise seyahati ile yunan adalarına gidildiğinde ise, vizesiz olarak seyahat edilebilmektedir. Gemi içinde konaklama yapılan ve adalarda birkaç saat kalınan bu turlarda pasaport, gezi için yeterli olmaktadır. 

Yunan adaları denilince akla Kos, Rodos ve Midilli gelse de, yunan adaları 12 adadan oluşmaktadır. Bunun yanında Santorini, Mykonos gibi adalar da diğer adalardandır. Son zamanlarda uygulanan bir yasaya göre, Yunanistan'ın 5 adası olan Kos, Rodos, Samos, Midilli, Sakız adalarına kolaylaştırılmış vize uygulaması ile seyahat edilebilmektedir. Her yıl düzenlenen yasalarla, vize fiyatları ve vize uygulama tarihleri açıklanmaktadır. Yetkili firmalar aracılığı ile yapılan vize başvurularında gerekli evraklar temin edilerek 15 günlük tek girişli vize alınabilmektedir. Yetkili firma aracılığı ile en az üç gün öncesinden ilgili liman müdürlüğüne gönderilen belgeler, yetkililer tarafından incelenmektedir. 

Seyahat için gerekli belgeler şu şekildedir: 

  • Pasaportun fotoğraflı sayfa fotokopisi ve varsa önceki schengen vizelerinin fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi 
  • Vesikalık foto
  • Gidiş dönüş feribot bileti 
  • Gidilen otel rezervasyon onayı 
  • Vize başvuru formu 
  • Bankadan alınmış hesap dökümü 

Günübirlik seyahat edecek olan yolcular için, otel onayı aranmamaktadır. 

Vize başvuru formu doldurulurken de bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Türkçe karakter kullanılmaması gereken formlarda, ülke isimleri ingilizce yazılmalıdır. Pasaport süresi, çıkış tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmak zorundadır. En az 2 sayfa boş olacak şekilde ve K.K.T.C kaşesi bulunmayan pasaportlar yunan vize müdürlüğü tarafından kabul edilmektedir. 

Yunan adalarına kolay vize uygulaması: 

55 Euro olan vize ücretine işlem bedeli de dahildir. Vize süresi en fazla 15 gün ve tek girişli olacak, eğer otel konaklaması var ise, konaklanan gün sayısı kadar vize süresi belirlenecektir. Çocuklar için ayrı vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Bunun yanında 3 gün önceden tüm evraklar, ilgili yetkili acentelere ulaştırılmalıdır. 

Yunan adalarına kapı vizesi uygulaması: 

Gidilen adaya göre değişen vize ücreti 20 ile 45 euro arasında değişmekte ve her yıl fiyatlara revize yapılmaktadır. Bazı adalarda vize işlem ücreti, ilgili limanlarda euro olarak ödenmektedir. Gerekli tüm belgeler en az 3 gün önceden yetkili acenteye teslim edilmelidir. Otel konaklaması varsa konaklama günü kadar tek gitişli vize alınabilmektedir. Bunun dışında vizeler, en fazla 15 günlük ve tek girişli olarak verilebilmektedir. Samos ve Sakız adaları kapıda vize uygulaması yaılan yunan adalarındandır.