Yün Nasıl Yıkanır?

Volkan Emir Hecer

Yün Nasıl Yıkanır?

Soğuk geçen kış aylarının vazgeçilmezi yün giyecekler doğal yapısı ve sıcak tutan yapısı ile sıkça tercih edilir. Ancak yün kumaşlar şeklini kolaylıkla kaybedebilir, kendini hemen salabilir ya da çekebilir. Yıkama aşamasında dikkat isteyen yün eşyalar birkaç küçük detay ile ilk günkü haliyle korunabilir.

Yün nasıl yıkanır?

  • Pamuk ve diğer materyallerin aksine yün sıklıkla yıkama, temizleme gerektirmeyen bir üründür. Bir ya da birkaç kez giyilen yünlü ürünler yıkama gerekmeden de temizlenebilir. Kirli bölgeye hafif bir temizlik yapmak ya da sıklıkla havalandırmak ürünü ilk günkü kalitesinde koruyacaktır. 
  • Eğer ürün yıkanacaksa yıkamadan önce soğuk suda bekletilmelidir. Bu yöntem kullanılarak yün lifleri birbirlerinden ayrılır ve yıkama sonrası ürünün küçülmesinin önüne geçilebilir. Suyun yeterince soğuk olmasına özen gösterilmelidir.
  • Yünlü üründe belirli bir bölgede kirlilik varsa sert bir fırça yardımı ile nazikçe o bölge suya batırılıp çıkarılarak temizlenebilir. Bu noktada liflere zarar vermeden nazikçe temizlemek oldukça önemlidir. 
  • Doğru temizlik ürünü kullanılmalıdır. Piyasada yalnızca yün temizliği için üretilmiş ürünler olsa da evde kolaylıkla hazırlayabilir. El sabunu ya da sıvı sabun az miktarda sıcak su içerisinde karıştırılır, ardından soğuk suya eklenir. Ürünün zarar görmemesi için temizleyici asla direkt olarak ürünün üstüne dökülmemelidir. 
  • Yünlü ürünleri sıcak, esneme ve deterjanlar eskitir, zarar verir. Bu yüzden yukarıdaki yöntemler birebir şekilde uygulanmalı, soğuk ve sabunlu suda bekletilen yün son aşama olarak ana yıkamaya hazırlanmalıdır. 
  • Son aşama makinede yıkamada ise yıkanacak ürünün makinenin herhangi bir parçasına takılmamasına dikkat edilmeli, doğru deterjan kullanılmalı, ılık ya da soğuk suda, sıcak su haricinde bir programda yıkanmalı ve mümkünse makinenin sıkma programı devre dışı bırakılmalıdır. Tüm bu yöntemlerle yıkanan yün ilk günkü kalitesini korur ve yepyeni kalır.

​Yün kumaşlar yanlış yıkandığı zaman çabuk çeken bir yapıya sahiptir. Yün Kumaşın Çekmesi Nasıl Engellenir? yazısını okuyarak doğru yıkama yöntemlerini öğrenebilirsiniz.