Yün Kumaştaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Zehra Aygul
Yün Kumaştaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Sıcak tutan yapısı, doğal olması gibi özellikleri sayesinde yün kumaş, kış aylarının en çok tercih edilen kumaş türlerinden biridir. Yün kumaş yapısı itibariyle toz ve kir lekelerini tutmamasıyla bilinir, ancak üzerine dökülen maddeler yüzünden lekelenen yün kumaşları temizlerken dikkatli olunmalıdır.

Yün kumaş lekelendiğinde panik yapılmamalı, ancak zaman kaybetmeden kuru ve emici bir bez ya da peçete yardımıyla lekeyi oluşturan madde bir an önce kumaştan uzaklaştırılmalıdır. Aksi takdirde lekenin çıkması daha da zorlaşır.

Kuru Temizleme

Yün kumaştaki lekenin çıkarılması için en etkili yöntem kuru temizlemedir. Yüksek ısı uygulanmadan ve kumaşa zarar vermeden yapılan işlemler lekenin tamamen çıkmasını ve kumaşın yıpranmadan, ilk günkü gibi kalmasını sağlar.

Eğer leke çıkarma işlemi elde yapılacaksa şu noktalara dikkat edilmelidir:

  • Yün kumaşlar kimyasal maddelerden etkilenir ve deforme olabilir. Dolayısıyla yün kumaşa hiçbir şekilde çamaşır suyu değdirilmemelidir. Ayrıca kumaşın üzerinde etiketi varsa, temizleme talimatlarına uyulmalı, aksi hiçbir işlem yapılmamalıdır.
  • Kumaş lekelendiğinde en sık yapılan hatalardan biri lekenin üzerine ılık ya da sıcak su dökmektir. Bu yapıldığında leke yumuşayarak yün kumaşı oluşturan dokumaların arasına girecek, leke temizlenmesi imkânsız hale gelecektir. Dolayısıyla lekelenen yün kumaşa ılık ya da sıcak su dökülmemeli, sıcak su kullanılması gereken durumlarda da ancak suya batırılmış bir sünger ya da bez ile kompres yaparak leke yumuşatılmaya çalışılmalıdır.  
  • Yün kumaşın üzerinde ruj, fondöten gibi makyaj malzemelerinin oluşturduğu lekeleri temizlemek için kumaş terebentin ya da tinere batırılmış bir sünger yardımıyla bastırmadan nazikçe ovulur.
  • Meyve suyu, kırmızı şarap, tükenmez kalem gibi renkli ve inatçı lekeleri çıkartmak için 1/3 oranında ılık su ve alkol karışımına batırılmış bir bez ya da sünger yardımıyla leke dairesel hareketlerle ovulur, ancak bu işlem yapılırken kumaşa aşırı baskı uygulanmamalıdır. Renkli lekelerin alkol sayesinde uçtuğu ve renginin açıldığı görülecektir. Daha sonra kumaşın kuruması beklenmeden çamaşır makinesinde yıkanabilir. Yün kumaşlar çamaşır makinesinde yıkanırken makine ısı ayarının en düşük seviyede olduğuna dikkat edilmelidir.
  • Kurumuş lekeleri çıkarmak için kumaşın üzerine kuru sabun sürülür ve lekeye nüfuz etmesi için en az 1 gece beklenir. Daha sonra yün kumaş uygun şartlarda çamaşır makinesinde yıkanır. Eğer leke hala çıkmadıysa işlem tekrarlanır, ancak tekrar sabun sürülmeden önce kazağın kuruması beklenmelidir.