Yün Kumaşın Çekmesi Nasıl Engellenir?

Dilek Yurdakul Yün Kumaşın Çekmesi Nasıl Engellenir?

Koyun, keçi, lama, tavşan, deve gibi çeşitli hayvanların liflerinden elde edilen yün kumaşlar doğal bir kumaş türüdür. Kış şartlarında düşük sıcaklıklardan korunmak için kazak, battaniye, şal, pantolon ve etek gibi giyim ürünlerinde yoğun olarak kullanılır. Organik liflerden hazırlandıkları için ticari yönden diğer kumaş türlerine göre daha pahalıdır.

Yün Kumaşın Çekmesi Nasıl Engellenir?

Yün kumaşların  kullanımı, yıkanması ve korunup saklanması diğer kumaş türlerine göre daha fazla titizlik ve özen gerektirir. Yüksek su ya da kurutma sıcaklığı yün kumaşlarda çekmeye neden olur. Yün kumaştan hazırlanmış bir kıyafetin uzun süre kullanılabilmesi için öncelikli olarak ürünün üzerinde belirtilen yıkama, kurutma ve ütüleme talimatlarına uyulması gerekir.

Yıkama: Yün yıkamada, yünlüler için üretilen özel deterjanlar kullanılmalı, klorlu yıkama yapılmamalıdır. Yün deterjanı bulunamadığı zamanlarda beyaz sabunu rendeleyerek ya da ufak ufak keserek makinede kullanılmak gerekir. 

Yün kumaşların çekmemesi için en önemli adım sıcak su kullanmamaktır. Sıcak su liflerin büzüşmesine ve kumaşın çekmesine neden olur. Yün yıkamak için her zaman soğuk su tercih edilmelidir.

Yünlüleri yıkarken dikkat edilmesi gereken diğer bir adım ise yıkanacak kumaş miktarıdır. Çok fazla yünlü kumaşı bir arada yıkamak, sürtünme etkisi ile aşınma ve tüylenmeye neden olur.

Kurutma: Yünlü çamaşırlar üretici önermediği sürece çamaşır kurutucularda kurutulmamalıdır. Soba ve kalorifer önlerinde kurutma da yünlü kumaşlar için uygun değildir. Yüksek ısı ya da asarak kurutmak kumaş liflerinin zarar görmesine neden olur. En ideal kurutma şekli düz bir zemine sererek kurutmak ya da bir file içinde hava alarak kurumasını sağlamaktır.

Yün kumaşlar için ipuçları:

  • Uzun süre kullanılmayacak olan yün kumaşlar nemli ve rutubetli ortamlarda saklanmamalıdır. Güveye karşı önlem olarak naftalin ya da güve kovucu tabletler kullanılabilir.
  • İlk kez kullanılacak yün kumaşa tadilat yapılmak isteniyorsa çekme riskine karşı tadilattan önce yıkanması tavsiye edilir.
  • Yün kumaşlar statik elektriklenme ve keçeleşme özelliğinden dolayı zamanla ve kullanım sıklığına bağlı olarak tüylenebilir. Tüylenmeyi önlemek ve geciktirmek için yumuşatıcı kullanılması tavsiye edilir. Yumuşatıcı lifler etrafını bir film gibi sarar ve keçeleşmeye karşı koruma sağlar.