Yün Halıların Temizliği Nasıl Yapılır?

Zehra Aygul
Yün Halıların Temizliği Nasıl Yapılır?

Sıcak tutan yapısı ve şık görünümüyle tercih edilen yün halılar leke tutmamasıyla bilinir, ancak halının üzerine bir şeyler dökülme riski fazladır. İlk günkü görünümünü koruyabilmek için yün halı temizliğinde püf noktalara dikkat edilmelidir.

  • Yün halı temizlenirken beyazlatıcı özelliği olan deterjanlar ve çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Bu deterjanlar yünün yapısına zarar verir, renginde ve dokusunda telafi edilemez hasarlar oluşmasına neden olur. Yün halıları yıpratmadan temizlemek için yün kumaşları temizlemek için özel olarak üretilen temizlik malzemeleri kullanılabilir. 
  • Yün halı silerek temizlenir. Halıyı silerken fazla su kullanılmaz, bez ya da sünger hafif nemli olmalıdır. Fazla ıslatılan yün halı uzun sürede kurur ve evde nem kokusu oluşmasına yol açar.
  • Yün hassas yapısı itibariyle ısıya aşırı duyarlıdır. Dolayısıyla yün liflerinin zarar görmemesi için sıcak su kullanılmamalıdır. Aksi taktirde halıda çekme olabilir, bu da halının şeklini bozar.  
  • Yün halı temizliğinde özel temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Ancak bu malzemelerin mevcut olmadığı durumlarda saç şampuanları da işe yarar. Ancak şampuan direkt olarak halıya dökülmemeli, bir bez üzerinde köpürtülerek yalnızca köpükle silme işlemi yapılmalıdır. 
  • Halı kurutulurken direkt güneş ışığından, ev içinde kullanılan ısıtıcı ya da kaloriferden uzak tutulmalıdır. Yün liflerinin ısıya karşı duyarlı olduğu unutulmamalıdır. Halı kurutulurken oda sıcaklığında, havadar bir ortama açık bir şekilde serilmeli ve katlanmamalıdır. 
  • Yün halı elektrikli süpürgeyle temizlenirken fazla baskı uygulanmamalı, üstünden hafifçe bastırılarak süpürülmelidir. 

Yün halıda oluşan lekelere müdahale nasıl yapılmalıdır?

Lekeye derhal müdahale etmek çok önemlidir. Yün halı üzerinde bekleyen lekenin temizlemesi zordur, bazı durumlarda mümkün olmayabilir. Lekeye ilk olarak kuru, emici bir bez ya da peçete yardımıyla müdahale edilir ve dökülen madde halıdan derhal uzaklaştırılır.

Kullanılacak malzeme, (halı şampuanı, sıvı deterjan gibi beyazlatıcı özelliği olmayan malzemeler) bir bez ya da sünger yardımıyla lekenin dışından merkezine doğru ovularak uygulanır. Lekenin dağılmaması için bu oldukça önemlidir. Halı üç boyutlu bir ürün olduğundan ve yün lifleri sık dokunmuş emici malzemeden üretilmiş olduğundan leke çıkarıldıktan sonra halı kuruduğunda tekrar görünür hale gelebilir. Bu durumda aynı işlem tekrar leke dağıtılmadan uygulanmalıdır.