Yün Battaniyenin Temizliği Nasıl Yapılır?

Zehra Aygul
Yün Battaniyenin Temizliği Nasıl Yapılır?

Şık görünümü ve sıcak tutması sayesinde tercih edilen yün battaniyeler kış aylarının vazgeçilmezidir. Doğal malzemelerden yapılan, renk ve desenleriyle göz kamaştıran yün battaniyeler yatakların ve koltukların üzerinde dekorasyona da renk katar. 

Yün yapısı itibariyle hassas bir malzemedir. Isı ve ışıktan çok kolay etkilenen yün kumaşın rengini korumak ve sertleşmesini önlemek için temizleme işlemi sırasında sıcak su kullanılmamalıdır.

Çamaşır Makinesinde Yıkama

Yün battaniyeler temizlenirken varsa yıkama talimatları gözden geçirilmelidir. Bazı yün kumaşların dokuması ve içerisinde kullanılan bazı malzemeler battaniyenin çamaşır makinesinde yıkanmasına olanak sağlar. Bu battaniyeler çamaşır makinesinde yıkanırken makinenin hassas ya da elde yıkama programı seçilmeli, en fazla 30 derece suyla yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Yün battaniyelerin yumuşaklığını korunması için, sanıldığının aksine yumuşatıcı kullanılmamalıdır. Yumuşatıcı, toz deterjan ya da beyazlaştırıcı çamaşır suları yün kumaşın lifleri arasında soğuk suda tam olarak çözünmeyeceğinden burada kalarak kumaşın sertleşmesine ve topaklanmasına sebep olur.

Çamaşır makinesinde yıkanan battaniyeler asılmadan, serilerek kurutulmalıdır. Battaniyenin serildiği ortam havadar ve oda sıcaklığında olmalı, battaniyenin tamamen kuruduğundan emin olunmadan kullanılmamalıdır. Nemli kalan battaniye kötü bir koku oluşmasına neden olabilir.

Elde Yıkama

Eğer battaniyenin yıkama talimatında yalnızca elde yıkanabileceği yazıyorsa, çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır.

Battaniyeleri elde yıkamak için battaniye boyutunda, mümkünse geniş bir leğen kullanılmalıdır. Leğen içine en fazla 30 dereceli su doldurulur ve battaniye bu suya batırılır. Üzerine sıvı, hassas yıkamalar için uygun bir deterjan az miktarda konur ve battaniye yaklaşık 30 dakika suyun içinde bırakılır.

El yardımıyla çitilenmeden, ovularak yıkanan battaniye soğuk su dolu farklı bir leğene konabilir ya da aynı leğendeki deterjanlı su duru su ile değiştirilebilir. Durulama işlemi biraz zahmetlidir, çünkü battaniye üzerinde hiç deterjan kalmadığından emin olunana kadar leğendeki suyun değiştirilmesi gerekir.

İyice durulanan battaniye fazla buruşturmadan, kumaşa zarar vermeden nazikçe sıkılır. Battaniye mümkün olan en iyi şekilde sıkıldıktan sonra düz bir zemine tek katlı olacak şekilde serilerek kurutulur. Yün battaniye kurutulurken direkt güneş ışığına ya da soba, radyatör gibi ısı kaynaklarına maruz bırakılmamalıdır. Isı, yün liflerinin zarar görmesine sebep olur. 

Kuru Temizleme 

Yün battaniyelerin en güvenli temizlik yöntemi kuru temizlemedir. Ancak kuru temizleme yapılırken kumaşa kimyasal maddeler ve yüksek ısı uygulanmamalıdır. 

Yün Kumaşın Çekmesi Nasıl Engellenir? yazısı ile hassas bir kumaş olan yünün bakımına dair püf noktalarını öğrenebilirsiniz.