Yumurtanın Saça Faydaları

Emine Göksu
Yumurtanın Saça Faydaları

Saç bakımı, oldukça hassas bir konudur. Doğru yöntem ile ihtiyaca yönelik bakımı yapmak son derece önemlidir. Çünkü saç narin bir yapıya sahiptir ve hızlı tepki verir. Bu nedenle sayısız saç bakımı ürünü mevcuttur. Saç bakım ürünleri yerine doğal yöntemler ile de saç bakımı yapmak mümkündür. 

Evde doğal yöntemler ile saç bakımı yapmanın en kolay yolu yumurtadan faydalanmaktır. Yumurta insan vücudu için son derece faydalı bir içeriğe sahiptir. İçindeki bileşenler saç üzerinde de olumlu etkiler yaratır. Yumurtanın saç üzerindeki başlıca faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Saçları nemlendirir.
  • Kırılmaları önler ve onarır.
  • Saç dökülmesine karşı savaşır.
  • Saça sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırır.
  • Saç derisini besler.
  • Saç köklerini besleyerek koparak dökülmeleri azaltır.
  • Saç uzumasını hızlandırır ve destekler. 

Saç Bakımında Yumurtadan Faydalanma Yöntemleri

Yumurta Sarısı ve Mayonez Maskesi: 2 adet yumurtanın sarısı 4 kaşık mayonezle karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Elde edilen karışım saça el ya da bir tarak yardımı ile uygulanır. Yarım saat bekletildikten sonra ılık su ve şampuan ile arındırılır. Haftada iki defa bu maske uygulanabilir.

Yumurta Sarısı ve Zeytinyağı Maskesi: 2 adet yumurtanın sarısı 10 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Elde edilen karışım saça uygulanır ve kırk beş dakika boyunca saçta bekletilir. Ardından ılık su ve şampuan ile iyice arındırılır. Haftada bir defa uygulanması yeterlidir.

Yumurta Akı ve Yoğurt Maskesi: Saçın uzunluğuna göre bir ya da iki yumurtanın akı köpürüncüye dek çırpılır. İçine bir ya da iki kaşık yağsız yoğurt eklenerek yeniden çırpılır. Elde edilen karışım saça uygulanır ve yirmi dakika bekletilir. Ardından ılık su ve şampuan ile arındırılır. Haftada iki defa yapılması önerilir.

Yumurta Akı ve Zeytinyağı Maskesi: Bir yumurtanın akı köpürünceye kadar çırpılır. Üzerine bir çay bardağı zeytinyağı eklenerek iyice karıştırılır. Elde edilen karışım saça doğrudan uygulanır ve en az bir saat bekletilir. Bekletme süresi iki saati geçmemelidir. Ilık su ve şampuan yardımıyla arındırılır. Haftada bir defa uygulanması yeterli görülür.