Yeni Ev Nasıl Döşenir?

Sema Doğan Yeni Ev Nasıl Döşenir?

Yeni evinizin tadını çıkarabilmek için doğru bir döşeme planı yapmanız gerekir. Evin yeni oluşu, çevresi, cephesi kadar iç dizaynı da son derece önemlidir. Evi güzel kılan en önemli özelliği döşemesidir. Evin yeni havasını ancak iç dizaynıyla yakalayabilir; güzel bir yeni ev konforunu hissedebilirsiniz.

Yeni bir eve taşınırken eski evinizde marangoz yapımı eşyalarınızı göz ardı etmeniz gerekir. Ölçümlere göre yapılmış gömme dolap tarzındaki eşyalar yeni bir yere uymaz. Bu yüzden özel olarak yapılmış olan eşyalarınızı eski evinizde yapılan yerde bırakabilirsiniz. Yeni eviniz için bu tip köşeli, ya da gömme duvarlı yerler varsa tekrardan ölçülerini alıp marangozunuza dolap, raf vb tarzında eşyalar yaptırabiilrsiniz. Bu tür eşyalar marangoz dışında hazır mobilyacılarda bulunmaz. Nedeni ise her evin köşe, girinti ve çıkıntı ölçümlerinin birbirine uymayışından dolayı mobilya firmalarının bu tip yerler için pek fazla eşya üretmiyor olmasıdır. Bu yüzden eviniz için ideal eşyalar arıyorsanız yolunuz mutlaka bir marangoza düşer. 

Yeni evi döşerken zemin ve duvar rengi de son derece önem taşır. Duvar rengi açık tonlarda ise mobilyalarınızın en koyu rengi açık ceviz mobilya dokusunda olmalıdır. Daha koyusu kesinlikle bir bütünlük oluşturmaz. Parkeleriniz çok açık renkte değilse her türlü ahşap rengini mobilyalarınızda kullanabilirsiniz. Döşemeleri de aynı şekilde duvar ve parke rengine uygun; koyu renge koyu, açık renge açık döşeme eşleşmesi yapılarak seçilmelidir.  Parkeleriniz krem rengi tonlarında ise mobilyalarınızın en koyu renk tonu bej olmalıdır. Daha koyu mobilyalar parkeyle uyumu yakalayamaz. Halılarınızı da parke ya da duvar rengi ile değil; mobilyalarınızı rengiyle uyumlu olacak şekilde seçmelisiniz. 

Zemini fayans olan odalar genellkile mutfak ve banyolardır. Mutfak dolaplarınızı da fayanslar ve duvar rengiyle uyumlu olacak şekilde seçmelisiniz. Mutfak fayansları koyu renkli olmaz. Bu yüzden mutfak dolaplarınız için açık renklerde seçimler yapmanız daha uygun olur. Renkli seçimler için duvar fayanslarından faydalanabilirsiniz. Mutfağınızın duvarlarını renkli duvar fayanslarıyla döşeyerek aynı renkte dolaplar kullanabilirsiniz. Bu renk uyumu banyolarda da yakalanabilir.