Yemek Odası Aydınlatma Önerileri

Yıldız İnci Ayağ Yemek Odası Aydınlatma Önerileri

İç mekan dekorasyonlarda aydınlatma var olanı gösterebilme adına son derece önemlidir. İyi düşünülmüş, üzerinde çalışılmış bir dekorasyonun tamamlayıcısı aydınlatmadır.

Yemek Odalarının Aydınlatılması

Yemek odaları birçok evde yer alır. Kimi evlerde bu mekan sadece salonun bir bölümü özelliğindeyken kimi evlerde başlı başına bir oda şeklinde düşünülmüştür. Yemek odasının oda olduğu mekanlarda yer sıkıntısı yoktur. Bu nedenle ışık hilelerine gerek duyulmaz. Bununla birlikte mekan ne kadar aydınlık görünürse ortam o kadar ferah olacaktır. Bu nedenle ışık iyi kullanılmalıdır.

Yemek odalarında masa ön planda olan mobilyadır ve mekanın ana unsurudur. Mutlaka masanın tam üstüne denk gelen bir aydınlatma tercih edilmelidir. Bu aydınlatmayı seçerken masanın büyüklüğü belirleyici olmalıdır. Örneğin, altı kişilik bir masa ile on iki kişilik bir masayı aydınlatmak için aynı büyüklükte bir ışık kaynağı kullanılmasına gerek yoktur. Önemli olan ışığın masanın bütününe eşit olarak dağılabilmesidir.

Yemek odaları masa üzerinde yer alan ışık kaynağından başka ışık kaynaklarıyla da beslenmelidir. Bu sayede özellikle büyük ölçülere sahip yemek odalarının bu tip ışık kaynaklarına ihtiyacı vardır. Evin bütününde modern bir tasarım söz konusuysa yemek odası da bu çerçevede ışıklandırılmalıdır. Örneğin lambaderler modern döşenmiş yemek odaları için oldukça şık ve kullanışlı ürünlerdir. Odanın büyüklüğüne göre bir adet lambader tercih edileceği gibi birden fazla sayıda lambader de tercih edilebilir.

Farklı tasarımlara imza atmak için yemek odalarında spot aydınlatma kullanılabilir. Spot aydınlatmaların özelliği tavanın bütününe yayılarak tüm mekanı ışıklandırmalarıdır. Eğer tavanın bütünü spotla kaplıysa yemek masasının üzerine yerleştirilmiş aydınlatmanın her zaman açık olmasına gerek olmayabilir. Eğer açık tercih ediliyorsa spotlarla aynı renkte ışık yaymasına özen göstermek gerekir. Aksi halde hoş olmayan bir görüntü oluşacaktır.

Modern tarzın dışında klasik tarzda döşenmiş yemek odası aydınlatması seçerken daha klasik çizgilere sahip, avize modelinde aydınlatmalar seçilmelidir. Bununla birlikte büyük ölçülerdeki yemek odaları için çok şart olmamakla birlikte küçük ölçülere sahip yemek odalarında seçilen tavan aydınlatmalarının sarkıt özellikte olmaması gerekir. Tavana yapışık ışık kaynakları mekana daha iyi yayılır.

Yemek odası dekorasyonu hakkında fikir edinebilmek için Beyaz Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.