Yemek Masası Nasıl Süslenir?

Nur Tuna Özcan
Yemek Masası Nasıl Süslenir?

Misafire yapılan yemeklerin sunum şekli en az lezzeti kadar önemlidir. Keyifli bir ortam oluşturacak, misafirlerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak, göze hitap eden şık ve etkileyici bir yemek masası düzenlemek zor değildir. Yemek masası süslemeleri her zevke hitap eden geniş ve renkli bir öneri yelpazesine sahiptir.

Temiz, ütülenmiş bir masa örtüsü, onu tamamlayacak renklerde runner ve kumaş peçeteler ne kadar uyum içinde olursa o kadar hoş görünür. Bu malzemeleri seçerken renk uyumlarına dikkat edilmesi gerekir. Başta birbirine uyumlu iki renk belirlenir ve geri kalan tüm düzenlemelerin bu seçime uygun olmasına özen gösterilir.

Aynı cins, temiz ve birbirini tamamlayan tercihen porselen bir yemek takımı kullanılmalıdır. Aynı takımın farklı renklere sahip bardakları veya aynı bardak renginden farklı cinsteki bardaklar masaya estetik bir görüntü sağlayacaktır. 

Masa Düzenlemesi 

Yemeklerin veriliş amacına göre masa düzenlemeleri farklılık gösterir. Resmi davetlerde daha çok açık renklerin hâkim olduğu, çorba kâsesinden çay kaşığına kadar bütün bir sete sahip yemek takımlarının kullanılması tavsiye edilir.

Çatal, bıçak ve kaşıkların doğru sırada konulmasına özen gösterilmesi gerekir. Sıralama en sağdan tabağa doğru; çorba kaşığı, tatlı kaşığı, bıçak şeklinde olmalıdır. Tabağın sol tarafında ise dıştan içe doğru; salata çatalı, ana yemek çatalı ve tatlı çatalı şeklinde olmalıdır. Masaya şık bir görünüm vermek için, gümüş şamdanlar, işli peçeteler, yaldızlı masa örtüleri veya runnerlar, peçete tokası kullanılabilir.

Samimi yemek toplantılarında renk uyumu göz önünde bulundurularak farklı malzemeler bir araya getirilebilir. Geometrik şekilli veya resimli masa örtüleri, sevimli ve eğlenceli figürler içeren peçete veya aksesuarlar, vazoda duracak taze kır çiçekleri süslemede sıcak bir hava katması için kullanılabilir.

Doğum günü, nişan ve yılbaşı gibi özel günler için hazırlanacak yemek masalarında ise kutlanacak günün özelliğine uygun temalar hem aksesuarlarda hem de masa örtülerinde kullanılabilir. Kırmızı bir masa örtüsü ve kalpli peçeteler nişan yemeği için uygun olurken, minik çamlar ve kırmızı yeşil peçeteler yılbaşı yemeği için uyumlu olacaktır. Doğum günü yemekleri için ise rengarenk peçeteler ve neşeli aksesuarlarla kombinlenmiş masa örtüsü, tavandan sarkan kağıt fenerlerle ortam renklendirilebilir.