Yemek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Nilden Peker
Yemek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Sosyal medyanın da etkisi ile popülerliği artan sofra fotoğrafçılığı, yemek fotoğrafçılığı olarak da bilinir. Amatör ya da profesyonel, birçok kişi yaptığı ya da yediği yemeklerin fotoğrafını çekip paylaşmayı tercih eder. Ancak daha iyi yemek fotoğrafları çekmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Yemek fotoğraflarında ilk dikkat edilmesi gereken ışığın ayarlanmasıdır. Yemeklerin ve sofrada bulunan öğelerin tüm ayrıntılarını fotoğrafa yansıtmak için doğru ışığa ihtiyaç vardır. Işığın fotoğrafa doğal olarak düşmesi iyi bir etki yaratır. Bunun için pencere kenarında ya da dış mekanlarda çekilen yemek fotoğrafları ışık açısından oldukça başarılı olur. Eğer doğal ışık kullanılamayacaksa, duvardan yansıtılan flaş ya da reflektör de benzer etkiyi yaratacaktır.

Yemek fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gerekenler

Yemek fotoğrafı çekerken hızlı olmak önemlidir. Yemekler ilk servis edildikleri an, iştah açıcı ve güzel görünürler. Ancak aradan zaman geçtikten sonra bu görüntülerini yavaş yavaş kaybederler. Bu nedenle, servis edilen yemeğin fotoğrafı vakit geçirilmeden çekilmelidir. Özellikle sıcak yemeklerde yemeğin üzerinden tüten duman da kadraja alınarak yemeğin sıcaklığı vurgulanabilir.

Fotoğrafları çekerken hızlı olmanın yolu ise, sofradaki aksesuar ve düzenlemeleri yemek gelmeden önce ayarlamış olmaktan geçer. Masanın ya da masa örtüsünün düzeni, çatal bıçak ve bardaklar, yemek yapılırken kullanılan malzemeler, çiçek ya da mum gibi öğeler sofra düzenlemesinde kullanılabilir. Bunlar, daha önceden kompozisyon kurallarına göre yerleştirilmeli ve yemek geldiğinde vakit geçirilmeden fotoğraf çekilmelidir.

Fotoğrafın çekildiği açı da ayrıntılar açısından kritiktir. Yukarıdan fotoğraf çekmektense, sofranın hizasında yandan fotoğraf çekmek, fotoğrafa çok daha fazla net alan derinliği kazandıracaktır. Yemeğin dokusunu korumak için alçaktan fotoğraf çekmek her zaman daha mantıklıdır.

Makro çekim tekniği de kullanılabilir. Bu teknikte ayrıntılar çok daha belirgin olur ve bu da fotoğrafın kalitesini yükseltir. Bu teknikte, eğer telefon ya da kompakt makine kullanılıyorsa, makro mod seçilir ve yemeğin yakınından fotoğraf alınır. Eğer profesyonel makine kullanılıyorsa, bu teknik için ayrı bir lens tercih edilir ve hem yakından hem uzaktan çekim yapılabilir. Fotoğraf makinesinin ayarları manuel olarak değişebiliyorsa f/22 gibi bir diyafram aralığı kullanılmalıdır.

Ürün fotoğraflarının nasıl çekilebileceğini Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir? yazısından okuyabilirsiniz.