Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilir?

Zehra Aygul
Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilir?

Uzun bir okul döneminin ardından gelen yaz tatili, hem çocuklar hem de ebeveynler tarafından yıl boyunca beklenir. Çocuklar tüm yıl boyunca okul derslerinden ve yoğun tempodan sıkılır, yaz tatilini iple çekerler. Havanın ısınmasıyla dışarıda yapılacak aktiviteler de arttığından çocuklar dışarıda koşup oynayacakları, akşamları erkenden uyumalarını gerektirmeyen bu tatili çok severler. 

Yaz tatili yaklaşık 3 ay sürer ve hem çocukların hem de anne-babaların gerçirdiği uzun okul yılını geride bırakmak ve dinlenmek için çok güzel bir fırsattır. Bazı ebeveynler bu tatili çocuklarının eksik olduğu dersleri düzeltmeleri için bir fırsat olarak görse de, bu durum çocuğu bunaltabilir. Yaz tatilini planlarken, çocuğun hem dinlenebileceği, hem de sosyalleşebileceği kaliteli zaman yaratmak, aynı zamanda da zayıf olduğu derslerde bir sonraki yıl başarılı olabilmesi için fırsat yaratmak gerekir. 

Çocuğun sosyalleşeceği aktiviteler yapmak 

Bir yıl boyunca okul derslerine çalışmış ve kışın hava şartları yüzünden çok sık dışarıda vakit geçirememiş olan çocuklar, yaz tatilinde akranlarıyla açık havada oynayarak sosyalleşmelidir. Günümüzde çocuklar yaz tatilini sınırsızca bilgisayar oyunu oynayabilecekleri bir zaman gibi görürler. Ancak ebeveynler günde 1 saatten fazla bilgisayar oyunu oynanmasına izin vermemelidir. Çocukların asosyal olmasına sebep olacak şekilde, saatlerce oyun oynamak çocuğa hiçbir şey kazandırmadığı gibi yaşıtlarıyla, arkadaşlarıyla bire bir temas kurarak oluşturacağı sosyal becerilerden de geri kalmasına sebep olur. 

Farklı yerler görmek 

Yaz tatili neredeyse 3 ay sürer. Bu zaman diliminde şehir dışında yaşayan akrabaları ziyaret etmek ya da mümkünse ailece tatil planı yaparak güneşten faydalanmak çocuk için iyi bir seçenektir. Bu sayede yıl boyunca geçirdiği yoğun ve stresli dönemin sorunlarını aşan çocuk rahatlar ve sonraki yıl için moral depolar. Ayrıca aile ile birlikte yeni yerler görmek de çocuğa ve ailesine iyi gelecektir. 

Kaliteli zaman geçirmek 

Yaz tatili süresince aile bireyleri birbirlerine daha çok vakit ayırabilir. Bu sürede çocukla kaliteli zaman geçirilmeli, sosyal paylaşımlarda bulunulmalıdır. Ayrıca fiziksel aktivitelerin de ön planda tutulduğu oyunları oynamak çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimi için önemlidir. 

Ders tekrarı yapmak 

3 ay boyunca hiç ders çalışmayan çocuk sonraki okul yılında güçlük çekebilir. Öğretmenlerin de her zaman söylediği gibi çocuğun bir dersten başarılı olabilmesi ve başarısını koruyabilmesi için ders tekrarı çok önemlidir. Yaz tatili boyunca çocuğu sıkmadan, ders çalışmazsa konuları unutabileceğini de uygun bir dille anlatılarak ders tekrarı yaptırılmalıdır. Çocuğun algısının açık olduğu ve ders çalışmak istediği zamanlar seçilmeli ve zorlanmamalıdır. 

Tatil planı yaparken dikkat etmeniz gerekenleri Tatil Planı Nasıl Yapılır? yazısından okuyabilirsiniz.