Yatak Odasında Desen Nasıl Kullanılır?

Gökçen Çetin Yatak Odasında Desen Nasıl Kullanılır?

Yatak odaları bugün farklı model alternatifleriyle farklı ve yaratıcı dekorasyon alternatiflerine sahiptir. Klasik tarzların kullanıldığı gibi canlı ve dinamik yatak odaları dekorasyonları da mevcuttur. Her iki tarzında daha göz alıcı ve etkili durmasını ise kullanılan desenler sağlar. Bu desenler ise mobilya, duvar, yatak örtüleri veya benzeri alanlar da kullanılabilir. Ancak doğru ve uyumlu bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde göz yorucu ve dağınık bir etki yaratabilir.

Yatak odalarında desen kullanımının en sık görüldüğü alanlardan biri yatak örtüleri olabilmektedir. Sade ve düz bir dekorasyonun hâkim olduğu alanlarda desenli örtüler daha uyumlu olacaktır. Örneğin açık renk ahşaptan sade bir yatak odası takımına desenli renkli bir yatak örtüsü oldukça canlı duracaktır. Odaya dinamik bir görünüm kazandırarak hareket kazandıracaktır. Özellikle kırmızı, turuncu veya pembe gibi sıcak renklerin hakim olduğu desenli modeller yatak odaları için idealdir.

Yatak odalarında desen kullanımı direkt olarak halıda da kullanılabilmektedir. Ancak yine geri kalan mobilya ve duvar renklerinde sadeliğin hakim olması gerekmektedir. Çünkü her bir mobilya, perde ve duvar rengi derken her şeyin desenli olması çok uyumsuz, dağınık ve göz yoran bir etki bırakacaktır. Bu yüzden kullanılacak desenlerin tek bir yerde ağırlıklı olarak kullanılması istenilen şık görünümü daha rahat bir şekilde sağlayacaktır. Sade dekorasyonlara geometrik şekillerde veya klasik şekillerde desenli halıların kullanılması önerilir.

Duvar kâğıtlarının da desenli olması mümkündür. Ancak küçük yatak odaları için bu pek de iyi bir alternatif değildir. Alanı daha dar ve basık gösterebilir. Ayrıca karanlık bir duruşa neden olabilir. Bu yüzden büyük yatak odaları için desenli duvar kâğıtları daha iyi bir seçenek olacaktır. Desenli duvar kağıtlarınında açık tonlu renklerde kullanllması tercih edilir. Her ne kadar büyük olsa da içeriye çok göz alıcı bir etki yaratabilir. Bu yüzden bej, krem gibi renklerde desenli duvar kağıtları daha iyi olacaktır.