Yatak Odası Nasıl Modern Dekore Edilir?

Gökçen Çetin Yatak Odası Nasıl Modern Dekore Edilir?

Modern yatak odaları son zamanların fazlaca tercih edilen en moda tasarımlarının başında gelmektedir. Fakat hala modern bir dekorasyon oluşturmaya çalışılırken yapılan hatalar vardır. Bu hatalar dekorasyon modelinin klasik tarza dönüşmesine ya da yanlış renk kullanımları ile göz yorucu veya dağınık bir hale bürünmesine neden olmaktadır. Bu yüzden bir yatak odasının nasıl modern bir şekilde dekore edilmesi gerektiğini bilmek gerekecektir. Peki, yatak odası nasıl modern dekore edilir?

Yatak odasının modern dekorasyonunda öncelikle renkler önemlidir. Koyu kahve tonları tamamen klasik bir tarzı yansıtır. Kahverengi yatak başları, dolaplar, komidinler derken her bir parça yatak odasında klasik ya da geleneksel diyebileceğimiz bir dekorasyonun hakim olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu renk kullanımının yerine daha ziyade açık renklerin tercih edilmesi önerilir. Modernliğin en güzel yansıması beyaz renkten geçer. Beyaz rengin hakim olduğu bir yatak odası şık, ferah, aydınlık ve bir o kadar da modern duracaktır. Ayrıca kontrast renklerden yaratılan bir yatak odası da modern bir dekorasyon keyfini yaşatacaktır. Örneğin siyah beyaz zıt renklerden oluşan bir dekorasyon oldukça farklı bir tasarım modeli olarak kabul edilir. Siyah renkte dolap ve komidinler kullanılırken, beyaz renkte duvar boyaları, halı ve yatak örtüleri tercih edilebilir. Bu konstrast dekorasyona hareketli bir hava katmak için daha canlı renkler de kullanılabilir. Örneğin bordo ve beyaz ya da lacivert ve beyaz canlı kontrast dekorasyonları oluşturacaktır.

Yatak odalarının modern dekorasyonu dekoratif oymaları gerektirmez. Bu demektir ki klasik tarzda fazlaca yer alan dekoratif süslemeler, mobilya üzerinde ki kakma ve oymalar hepsi geleneksel detaylardır. Modern dekorasyonda daha ziyade sivri köşeler, sade, mat ve düz mobilyalar tercih edilmektedir.

Yatak odalarının modern dekorasyonunda az eşya kullanımı önemlidir. Fazlalıkların gömme dolaplar ya da bazalı yataklar içerisine saklanması önerilir. Böylece daha sade ve şık bir dekorasyon rahatlıkla elde edilebilecektir.

Modern yatak odası modellerinde minimalist detaylar da uygulanabilir. Özellikle dar mekanlar için böylesi küçük mobilya seçimleri hem kullanışlı hem de oldukça şık bir görünüm sergileyecektir.