Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Burcu Karatepe

Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Gece uykusunun kaliteli olması ertesi gün enerjik olabilmek için çok önemlidir. Uykunun kalitesini ise yatağın rahatlığı ve vücuda uygunluğu belirler. Vücut tiplerine göre farklı özelliklerde yataklar bulmak mümkündür. 

Yatak seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Yüksek ya da alçak, yumuşak ya da sert bir yatakta yatmak seçime bağlı olsa da eski bir yatakta yatmak uykuyu her zaman olumsuz yönde etkileyecektir. Ortası çökmüş, yayları bozulmuş, engebeli yataklar uykuyu almaya ek olarak anatomik sorunlar yaşanmasına da neden olur. Bel ve sırt ağrıları, buna bağlı halsizlik ve yorgunluk kaçınılmaz sonuçlardandır.
  • Yaşamın üçte birini uyuyarak geçirdiğimiz düşünülürse bu sorunlarla sürekli iç içe olmak yaşam kalitesini etkileyecektir.
  • Yatak alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri uzun yıllar kullanılacağını bilerek en iyisi ve kalitelisini almak olacaktır. En az bir kez ters yüz edilmiş yatağın kullanım ömrü 8-10 yıl arasında değişir. Kumaştaki lekelenmeler, çökmeler, deformeler yatağın değişim döneminin geldiğinin habercisidir.
  • Satın almadan önce yatağın üzerine uzanıp sertliği/yumuşaklığı ve rahatlığı konusundaki kararı bu deneyime göre vermek gerekir. Omuz ve kalçaların yatak üzerinde yeterince rahat olup olmadığına dikkat edilir. Vücudun baskı noktalarına tam oturan bir yatak, uyku sırasında yavaşlayan kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.
  • Yatağı almadan önce kumaşın ve içindeki materyalin, kullanılan yay sisteminin detaylarını öğrenmek iyi olacaktır. Kaliteli yataklarda yay konstrüksiyonu ile üst dolgu malzemesi arasında koruyucu bir malzeme bulunur. Bu malzemelerin üzerinde de konforu sağlayacak asıl dolgu katmanları yer alır. Yatağın bu kalıplarda olmasına dikkat edilir. Yatağın taşıma, yer değiştirme sırasında eğilip bükülmemesi de yay sisteminin sağlamlığı açısından doğru olacaktır.
  • Yatak kadar, yatağın koyulduğu baza ya da karyola da önemlidir. Öncelikle sert olması gereken bu zemin yatağın ömrünü ve dayanıklılığını da etkiler.
  • Yatakta koruyucu bir kılıf kullanmak da ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yatağın periyodik aralıklarla ters yüz edilmesi de önemlidir. Bir tarafı yazlık, diğer tarafı kışlık olarak tasarlanmış yataklar, mevsimlere göre uykunun kalitesini artırır.

Yatak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgiyi Yatak Seçimi Nasıl Yapılır? yazısından okuyabilirsiniz.