Voleybol Nasıl Bir Spordur?

Mustafa Başaran
Voleybol Nasıl Bir Spordur?

19. yüzyılın sonlarına doğru 1985 yılında Amerikalı bir beden öğretmeni tarafından tasarlanan voleybol, aynı yıl kapalı bir salonda oynanmaya başlandı. Günümüzde de milli ve özel takımların profesyonel bir şekilde yer aldığı voleybol iki takımın karşıya karşıya gelmesi ile oynanır.

Dikdörtgen, dokuza on sekiz ebatlarında bir sahada oynanan spor, kapalı ya açık (kum saha ya da çim saha) alanlarda oynansa da asıl kapalı alan oyunudur. Dikdörtgen saha tam ortadan direklere asılmış bir file ile bölünür. Bu filenin iki yanında, 6’şar oyuncu olmak üzere toplam 12 oyuncu yer alır. Yedeklerde ise 6’şar oyuncu bulunur.

Voleybolda amaç, file üzerinden atılan topun rakip sahasına değmesini sağlamaktır. Topu karşılayamayan takımın sahasına değen top, bu takımın puan kaybetmesine neden olur. Sayı olması için sayı yapacak takımın topa bir kez vurması gerekir.

Oyuna servis adı verilen hareket ile başlanır. Servis ile top rakip sahaya yollanır. Sahaya değen, rakibin karşıladığı ya da bir hata ile topu kaçırdığı süreye dek oyun karşılıklı vuruşlarla devam eder.

Voleybolda Oyuncular ve Görevleri Nelerdir?

Pasör, pasör çaprazı, smaçör, orta oyuncu ve libero olarak adlandırılan voleybol oyuncuların her birinin bir görevi vardır. Sahada iki adet bulunan smaçörler; uzun pas kullanırlar ve 4 numarada oynarlar. Pasör; smaçörlere top dağıtır. Hücumun iyileşmesine doğrudan etkisi olan pasörler, 3 numarada oynar. Pasör çaprazı ise pasörün servise geçtiği vakit uzun pas atan oyuncudur.

Orta oyuncular, kısa ve hızlı paslarla hücuma geçer. Sahada iki adet orta oyuncu olur. Libero da takımın savunma oyuncusu olarak görev alır.

Voleybol Ekipmanları Nelerdir?

Voleybol kısa şort ve atletle oynanan bir spordur. Çok fazla ekipman gerekmeyen voleybol sporunda, kıyafet ile birlikte düşmelerde sakatlanmayı önleyecek dizlik de mutlaka kullanılır. Oyun sırasında küre şeklinde, dikişli, esnek ya da sentetik bir kumaştan üretilmiş bir top kullanılır. Ortada ise direklere asılmış, bir metre genişliğinde ve dokuz buçuk metre uzunluğunda bir file yer alır.