Vintage Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yıldız İnci Ayağ

Vintage Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Son yılların popüler ev dekorasyon trendlerinden vintage yatak odalarında da tercih edilir. İç mekanlarda vintage tarzının yansıtılabilmesi için uygulanmasında bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir. 

Vintage Yatak Odası Dekorasyonunda Püf Noktalar

Eski ile yeninin bir arada kullanıldığı vintage dekorasyonda günümüzün modern çizgilerini taşıyan fikirleri ve malzemeler tercih edilir. Retro tarzın tam tersi bir etkiye sahip olan vintage tarzı dekorasyon evinde sadeliğin getirdiği huzuru arayanların dekorasyon tarzıdır. 

Vintage tarz ile yatak odası dekorasyonu yapmak için bu tarzın öne çıkan renklerinden biriyle mobilya tercihi yapılır. Vintage tarzının öne çıkan renkleri toprak tonları, pudra pembe olarak da bilinen pastel pembeler, beyaz ve mavidir. Yatak odasının büyüklüğüne ve zevklerin şekillenmesine göre bu renklerden biri olarak belirlenir. Ancak mobilyada renk tercihi bu tarz için genellikle toprak tonları ya da beyazdır. Beyaz bile çoğu zaman mobilyada tarzı taşıyamaz. Bu nedenle ideal renk toprak tonlarıdır.

Yatak odasının dekorasyonunda seçilen mobilyalarda eskitme tarzı kullanılabilir. Bunun dışında oda için seçilen destek rengi (pudra pembe, beyaz ya da mavi) aksesuarlarda kesinlikle parlak ve göz alıcı renkler kullanılmamalıdır.

Eğer yeterince geniş bir yatak odası dekore ediliyorsa mobilyalara ek olarak bir de yatağın başına puf tercih edilmelidir. Hem görsel hem de kullanışlı olan bu parça tarzın tamamlayıcısıdır.

Vintage tarzında dantellere sıkça yer verilir. Seçilen yatak örtüsünde, perdelerin kenarlarında ya da fon perdelerde kullanılan danteller sayesinde dekorasyon desteklenmiş olur. Komodinlerin üzerinde abajurlara yer verilecekse bu aksesuarlarda da yine soft renkler öne çıkmalı ve dantel detayına yer verilmelidir. Dantelin dışında gereksiz ayrıntı kullanılmamalı, gösterişten uzak durulmalıdır.

Halı seçiminde, mobilyada kullanılan ana renk dışındaki destek rengiyle aynı tonlara yer verilmelidir. Pudra renk abajurlar, yine aynı renkte halı ile dekorasyon tamamlanabilir.

Vintage dekorasyon hakkında detaylı bilgiyi Vintage Dekorasyon Nasıl Yapılır? yazısından okuyabilirsiniz.