Üzüm İle Nasıl Zayıflanır?

Yılmaz Dönmez Üzüm İle Nasıl Zayıflanır?

Sağlıklı ve dengeli beslenme çağımızda gelişen hızlı yaşam kültürü ile üzerinde sıkça durulan bir konu haline gelmiştir. Bu kadar konuşulması bir ihtiyaç haline geldiğinin kanıtıdır. Sağlıksız beslenmenin en doğal sonucu aşırı kilo alımı veya zayıflıktır. Aynı zamanda sağlıksız beslenme kişiyi ruh ve beden olarak hastalıklara dirençsiz kılacaktır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme deyince akla kişinin tüm ihtiyaçlarını içeren bir beslenme alışkanlığı gelmelidir. Bu tip bir beslenme hemen hemen her gıdaya sofralarda yer vererek sağlanabilir. Meyve tüketimi bu tip beslenmenin önemli bir ayağıdır. 

Üzüm C vitamini, kalsiyum, A vitamini ve potasyum gibi vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda yüksek oranda kaliteli karbonhidrat içerir. Bu zengin ve kaliteli içerik sağlıklı bir diyetin parçası olarak üzümü ön plana çıkar. Özellikle karbonhidrat içeriği sayesinde antrenman sonrası iskelet kaslarında eksilen glikojen depolarının yeniden doldurabilmesi için önemlidir. Sağlıklı bir bünyeye ulaşmada spor önem arz eder. Sağlıklı kilo vermeyi veya almayı isteyen bireyler de bu noktada spora önem vermelidir. Hangi spor dalıyla uğraşılırsa uğraşılsın az veya çok karbonhidrat alımı önem taşır. Üzüm bu konuda iyi bir gıda takviyesidir.

Üzüm zengin vitamin ve mineral içeriğinin yanında çok güçlü bir antioksidandır. Üzümün bu antioksidan etkisi C ve E vitaminlerinden onlarca kat fazladır. Çekirdeği ile birlikte tüketildiğinde damar sağlığını koruyup hipertansiyonu engeller, kan yapımına yardımcı olup kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür. Sağlıklı bir dolaşım sisteminin sonucu sağlıklı bir bünyedir. Üzümün dolaşım sistemi üzerindeki bu olumlu etkisi düzenli tüketimle metabolizma hızını etkiler ve gereksiz yağlardan kurtulmaya olanak sağlar. Üzüm çekirdeği aynı zamanda cildinizin elastikiyetini artırıp toksinlerden arındırır ve bu sayede daha canlı daha genç kalmaya olanak verir.

Üzüm aynı zamanda zengin bir lif kaynağı olarak sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Lifli yapısı sayesinde bağırsak çalışmalarını düzenler. Aynı zamanda lifli gıdalar daha uzun süre tok tutar. Bu özelliği ile üzümü yemeklerden sonra bir miktar tüketerek tokluk süresinin uzatılması ve sindirim sisteminin korunması mümkündür.