Ütü Masası Nasıl Yapılır?

Şeyma Yılmaz

Ütü Masası Nasıl Yapılır?

Ütü masası her evde bulunması gereken eşyalar arasındadır. Ütü yapmayı kolay hale getirmek için birkaç pratik çözüm üretilebilir. Bu yöntemlerden biri portatif bir ütü masası yapımıdır. Bunun için gerekli malzemeler:

  • 1 adet 40*160cm sunta plaka, 
  • 4 adet vidalı menteşe,
  • 40*160 sünger,
  • 60*200 yanmaz kumaş,
  • 2 adet yaylı kapı sürgüsü,
  • 24 adet vida,
  • Kuvvetli yapıştırıcı,
  • Makas ve tornavida.

Sunta parçasını başından ve sonundan 45cm mesafe bırakarak üç parçaya kesilir. Kesme işlemi yaparken testere veya dekopaj kullanılabilir. Parçaların iki adet 45cm ve bir adet 70cm ölçülerinde olduğuna dikkat edin. 45cm lik herhangi bir parça iki yanından daraltarak ucu oval bir şekilde kesilir. Daha sonra bu üç parçayı birleştirmek için vidalı menteşeleri elinize alın. Ortada 70cm lik plaka, sol tarafta oval kesilmiş plaka ve sağ tarafta 45cm lik kesilmemiş plaka yanyana dizilir. Aralarında bir veya iki cm lik boşluk açınız. Vidalı menteşeleri bu boşluklar ara bölgesine gelecek şekilde her plaka arasına iki adet menteşe yerleştirilir. Plakanın kenarlarına yakın olacak şekilde dizayn edilir. Menteşeleri vidalanır. 2 adet kapı sürgüsünü plaka boşluklarına dik gelecek şekilde yerleştirilir. Yaylı kapı sürgüsü kapalı olduğunda plaka boşluğuyla eşit seviyede olmasına dikkat edilir. Plaka sürgüsü tam plakanın ortasında olmalıdır. Yerleştirdikten sonra kapı sürgüsünü vidalanır. Kapı sürgüsü açılır ve masa ters çevrilir. Masanın düz olduğunu ve istenildiği zaman katlanabilir olduğu gözlemlenir.

Masanın tahtaları birleştirildikten sonra kaplaması işlemine gelinir. Bunu yapmak için birçok yöntem kullanılabilir. Sünger kalın yada ince olabilir. Ütü bezi istenilen renkte seçilip monte edilebilir. Sunta levhaya u şeklinde demir monte edilip ütülenilen çamaşırlar askıya alınabilir. Süngeri masanın üzerine yatırıp makas yardımıyla masa ölçülerinde kesin. Kestiğiniz süngeri kuvvetli yapıştırıcı ile suntaya yapıştırın. Levhalar arası boşlukları makas ile kesin. Yanmaz kumaşınızın etrafını 5cm kıvararak dikin. Kumaşı levhalardan en az 5-10cm büyük gelecek şekilde levha ölçülerinde kesin. Kestiğiniz kumaş parçalarında kıvrımı dikilmemiş yerleri dikin. Kumaşların diktiğiniz yerlerinin içinden çatal iğne sayesinde çamaşır ipi geçirin. İpi uzun bıraktıktan sonra kesin. Kumaşı levhalara geçirip ipi gerdirip alt taraftan bağlayın. Masanın alt tarafındaki sürgüyü çekerek katlanması sağlanabilir. Evde yer kaplamaması için çamaşır makinasının üzerine sürgüsünü kapatıp bir örtü gibi koyulabilir.