Twitter Nasıl Daha Verimli Kullanılır?

Tayfun Kara Twitter Nasıl Daha Verimli Kullanılır?

Etkili bir sosyal medya platformu devamlılık üzerine kuruludur. Birçok insanın Twitter’a katılma amacı, bilgi kazanımı ve paylaşımı, marka farkındalığını arttırmak ve takipçilerle etkileşimde kalabilmektir.

Twitter’ın aylık 284 milyondan fazla aktif kullanıcısı vardır. Ortalama olarak, bu kullanıcılar en az beş işletmeyi takip etmektedir. Bu küçük işletmeler için geniş bir perakende alanı oluşturmaktadır. LinkedIn ve Facebook’tan farklı olarak Twitter yüksek güvenlik ayarları içermediğinden tweetleriniz herkese açık kalacaktır. Daha etkili tweetler atmayı öğrenin.

Paylaşılabilir Tweetler Geliştirin

 1. İstatistikler insanların yüzde 37 oranında tanıdıkları markalardan alışveriş yapmaya eğilimli olduğunu göstermektedir. Bu oran, marka ilgi çekici ve bilgilendici içerik yayımladığı takdirde artmaktadır.
 2. Kullanabileceğiniz 120 karakteriniz var. Tweetler 140 karakter kullanımına izin vermesine rağmen akıllı tweetler bunun yalnızca yüzde 70 ila 80’ini kullanmaktadır. Hedefiniz içeriğinizin paylaşılması veya yeniden tweetlenmesidir. Tweet hakkınızın tümünü kullandığınız takdirde, yeniden tweetlenme şansınız zorlaşır ve daha kısa bir tweet sizinkinin yerine tercih edilir.

Ne zaman ve Neyi Tweet Atmalı?

 1. Cep telefonu kullanıcıları Twitter’ın en aktif kullanıcılarındandır ve uygulamayı bilgisayar kullanıcılarına oranla yüzde 79 daha fazla kullanmakta ve gün içinde birkaç kere açmaktadırlar. Birçok sosyal medya uzmanı, sosyal medya hesaplarınızı günde 3 ila 5 kere kontrol etmenizi önermektedir. En önemli zamanlar, uyandığınızda, iş gününün erken saatlerinde, öğle yemeğinde, iş günü sonunda ve yatmadan öncedir.
 2. Twitter iş platformları için 80/20 içerik kuralı uygulamaktadır. Bu, tweetlerinizin yüzde 80’inin takipçilerinizle cevap, beğeni veya yeniden tweetleme şeklinde etkileşim içinde olması gerektiği anlamına gelmektedir. Kalan yüzde 20 ise sizinle ilgilidir. Sosyal medya uzmanları, bunun yerine 12:1 oranını tavsiye etmektedir. Bu kendiniz ya da işinizden her bahsettiğinizde, başka kişi ve işletmeler hakkında 12 yeni içerik paylaşmanız anlamına gelmektedir.

Hashtagleri Akıllıca Kullanın

 1. Hashtagler tweetlerinizin erişilebilirliğini kolaylaştırır.
 2. O karenin Twitter içindeki gücü oldukça büyüktür. "Ticaret" veya "iş" gibi popüler kelimelerin önüne koyacağınız hashtagler, tweetlerinizi yalnızca sizi takip eden insanlara mahsus olmaktan çıkararak, onları bu kelimeleri dünya genelinde takip eden insanların da beğenisine sunar. Hashtagler genellikle cümle akışını bozmamak için, tweet sonlarına eklenmektedir.
 3. Hashtagli tweetler, etiketsiz tweetlere oranla iki kat daha fazla ilgi görmektedir, bu nedenle çok fazla hashtag kullanmak size cazip gelebilir. Ancak, azı karar: ilgi bir ya da ikiden fazla tweet kullanıldığında düşmektedir.

Twitter Özgeçmişi

 1. Twitter özgeçmişiniz için en önemli bilgiler; kim olduğunuz, ne yaptığınız ve neyi sevdiğinizdir. Genellikle "Twitter'da yumurtası," olarak da bilinen varsayılan Twitter profil resmi, platformda yeni olduğunuzun bir göstergesi olabileceği gibi bir olası bir spammer olarak algılanmanıza neden olabilir, bu yüzden profil resminizi olabildiğince çabuk değiştirmeye özen gösterin. Sizi ve ilgi alanlarınızı yansıtan bir fotoğraf seçin. Mesleki bilgi önemli olmakla birlikte, mesleki hayatınızla ilgili birkaç kelime de gereklidir. İnsanlar kendileri gibi insanlarla ve ilgilerini çeken konularla ilişki kurarlar.
 2. Twitterözgeçmişinizi düzenlemek için, Twitter'a girin, profil fotoğrafınıza tıklayın ve "Ayarlar" ı seçin. Profilinize gittiğinizde, 'Profilimi Düzenle' seçeneğine tıklayarak hesabınızda bulunan özgeçmişinizi (160 karakterle sınırlıdır), adınızı, nerede yaşadığınızı, website ve fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Profil ve başlık fotoğrafları üç formatta olabilir: PNG, JPG ve animasyonlu GIF dosyaları desteklenmemesine rağmen GIF.

Spamming mi Paylaşım mı?

 • Twitter paylaşmak demektir. Kendi içeriğinizin yanı sıra diğer insanların içeriğini de paylaşmanız önemlidir.
 • Twitter'ın spam'in tanımına dair bir kurallar listesi vardır ve bunları ihlal eden kullanıcıların hesaplarına el konur. Bazı spamler zararsız görünebilir, örneğin; kısa bir sürede birçok kişiyi takip etmek veya takipten çıkarmak, kişisel görüş veya güncelleme içermeyen link paylaşımları ve tek bir linkin birkaç kez tekrarı.
 • Twitter talimatlarına uymak ve sohbetlere katılmak online itibarınızı korurken aynı zamanda sağlam bir marka oluşturmanızı sağlar.