Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?

Ayşe TURAN
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversitelerin eğitim fakülteleri içerisinde yer alan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü bir lisans programıdır. Bölüm, öğrencileri TS-2 puan türüyle kabul etmektedir. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü 1 yıllık hazırlıkla birlikte toplam 5 yıllık bir eğitim programıdır. Bölümün amacı ortaöğretim kurumlarında Türk Dili ve Edebiyatı dersi verecek öğretmenler yetiştirmektir. Bölümden mezun olan öğrenciler 'Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni' unvanı alırlar.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü hakkında bilinmesi gerekenler

Sözel ağırlıklı bir bölümdür. Görülecek dersler arasında Türk dili tarihi eğitimi, Osmanlı Türkçesine giriş, Türkiye Türkçesi, Batı edebiyatı akımları, eski Türk dili eğitimi, Cumhuriyet dönemi edebiyatında kısa öykü eğitimi, çocuk ve gençlik edebiyatı eğitimi, edebiyat kuramları, Tanzimat dönemi, dilbilim ve Türkçe eğitimi, Fecr-i ati dönemi, eski Türk edebiyatı, halk edebiyatı eğitimi, çağdaş Türk Cumhuriyetleri edebiyatları gibi dersler yer alır. Alan bilgisinin yanında okul deneyimi, öğretmenlik uygulaması, rehberlik, sınıf yönetimi, öğrenme psikolojisi gibi pedagojik dersler ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğine hazır olurlar.

Bu bölümü okumak isteyen öğrencilerin sözel yeteneğe sahip, dil ve edebiyata karşı ilgili, okumayı seven kişiler olmaları önemlidir. Öğretmenlik mesleği zor bir meslektir ve bunun için bazı nitelikler gereklidir. İletişimi kuvvetli, sabırlı, duyarlı, öğrenme ortamı oluşturabilen, dikkatli, bilgilerini aktarma konusunda başarılı, sevecen, hoşgörülü olanlar mesleklerinde başarılı olacaklardır. Ayrıca bu bölümde okuyan öğrencilerin güçlü bir entelektüel alt yapıya sahip olmaları gelecek planları açısından önem taşır. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü Türkiye'deki birçok üniversitede okutulmaktadır. 

Bu bölümden mezun olanların çalışma alanları nelerdir?

  • Devlet okullarının ortaöğretim kurumlarında görev alabilmek için mezun olan öğrenciler KPSS ve ÖABT sınavında başarılı olmalıdır. Tercih yapıp ilgili okullara yerleştikten sonra görev almaya başlayabilirler.
  • Yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi, akademisyen olarak görev alabilirler.
  • Özel ders verme olanakları vardır.
  • Özel okullarda, dershanelerde, kolejlerde öğretmen olabilirler.
  • Araştırma ve enstitü merkezlerinde uzman olarak görev alabilirler.
  • Yayınevi, gazete, dergilerde editörlük yapabilirler.
  • Türkçe dersleri verebilirler.