Triatlon Nasıl Bir Spordur?

Sefa Açıkgöz
Triatlon Nasıl Bir Spordur?

Son zamanların en gözde sporlarından olan Triatlon oldukça yorucu, azim gerektiren bir spordur. Sporcuların dayanıklılığının ön plana çıktığı bu spor dalı isminden de anlaşıldığı gibi üç branşın bir arada yapıldığı özel bir spordur. Kesin olmamakla beraber bu üç branş yüzme, bisiklet ve koşudur. Kesin olmamasının sebebi triatlonun iklim şartlarından ve sporun yapıldığı coğrafyadan fazlasıyla etkilenmesidir. Bu şartlar göz önüne bulundurularak yüzme sporunun yerini rafting, bisiklet sporunun yerini mukavemet kayağı alabilir.

Triatlon'un kuralları gayet basittir. Sporcular ara vermeden belirlenen üç farklı parkurda mücedele ederek bitiş çizgisine ilk önce ulaşmaya çalışır. Bu üç etap için komitelerce kabul edilen sıralama yüzme, bisiklet ve koşu şeklindedir. Sporcular sadece bone ve mayo giymeye müsade edilen yüzme aşamasını tamamladıktan sonra değişim bölgesine girerler. Daha önceden değişim alanına yerleştirdikleri bisikletlerini ve kasklarını alıp bisiklet parkuruna doğru yola koyulurlar. Yarışmacıların değişim alanından önce bisiklete binmesi kesinlikle yasaktır. Bisiklet turunu tamamladıktan sonra bisikletlerini yine değişim bölgesine bırakan sporcular vakit kaybetmeden son aşama olan koşu parkuruna geçerler. Koşu etabını ilk bitiren yarışmacı birinciliği elde eder.

Triatlonun en önemli kuralı on metre kuralıdır. Sporcular önlerindeki sporcuyu uzun süre on metreden daha yakın mesafede takip edemezler. Onları bir an önce geçmek veya aralarındaki on metre mesafeyi korumak zorundadırlar. Bu durum öndeki yarışmacının oluşturduğu hava akımından faydalanmak olarak yorumlanır ve hakemler tarafından kuralı ihlal eden oyuncu uyarılır. Hakemler bu kuralı ihlal eden yarışmacılara bir dakika kenarda bekleme cezası verebilirler. Ayrıca yarışmacılar değişim parkurlarında bile dışarıdan hiçbir destek alamazlar. Sadece parkurlarda resmi istasyonlardan yiyecek ve içecek temin edebilirler. 

Üç farklı kategoride düzenlenen triatlon yarışmalarının mesafeleri:

  • Sprint - Kısa: Yüzme 750 m, Bisiklet 20 km, Koşu 5 km
  • Olimpik: Yüzme 1500 m, Bisiklet 40 km, Koşu 10 km
  • Ironman: Yüzme 3800 m, Bisiklet 180 km, Koşu 42 km 195 m şeklindedir.

Triatlon fikrini ilk olarak 1977' de Amerikalı subay John Collins ortaya atmıştır. O zamanlar parkurların çok uzun olmasından dolayı yarışma Iron Man (Demir Adam) olarak isimlendirilmiştir. Yıllar geçtikçe yarışma şartları değişmiş ve ilk olarak 2000 Sidney Olimpiyatları'nda 'açılış sporu' olarak yer almıştır.

Modern sporların en zorlarından birisi olarak nitelendirilen Triatlon gün geçtikçe daha yaygın hale gelmektedir. Avrupa'da futboldan sonra en fazla lisanslı sporcunun olduğu branş olması ve futbolun aksine bireysel bir spor olması göz önünde bulundurulduğunda bu spora olan ilginin boyutu daha iyi anlaşılabilir.