Trabzon Nasıl Gezilir?

Baran Akçok

Trabzon Nasıl Gezilir?

Karadeniz'in en çok bilinen ve en popüler şehirlerinden birisi olan Trabzon, oldukça ilgi çekici yanları ve mekanları ile öne çıkar. Pek çok ziyaretçi bu kentin değişik noktalarına gidebilir ve buraları detaylı şekilde inceleyebilir.

Trabzon'da Gezilecek Bazı Yerler

Sümela Manastırı: Dünyaca ünlü olan Sümela Manastırı, Trabzon'un akla gelen ilk sembolleri arasında yer alır. Maçka'da bulunan, sert ve dik bir yamaca yapılan bu manastır, 365 ile 395 yılları arasında inşa edilmiştir. Bazı zamanlar ayinler yapılan, önemli etkinliklerin de düzenlendiği bilinen Sümela Manastırı, ziyaretçilerin gezi planları içinde yer alması gerekir. Müze olarak da sergilenen manastır ülke genelinden ve yurt dışından pek çok turisti Trabzon'a çeker.

Ayasofya Müzesi: Trabzon'un en popüler mekanları arasında Ayasofya Müzesi de gelir. Bu müze, 1250 ile 1260 yılları arasında bir kilise olarak inşa edilmiştir ve bu bölgedeki en önemli kiliselerden biri olarak öne çıkar. Ayasofya Müzesi, gezginlerin ziyaretlerine açık bir yapı olarak öne çıkarken, aynı zamanda oldukça yüksek ve görkemli kubbesi ile dikkat çeker.

Uzungöl: Trabzon'un en meşhur noktalarından birisi olan Uzungöl, yüksek ve heybetli dağlar arasında kalan bir göldür. Yılın her ayında bu bölge yağış alır. Şehrin gürültüsü ve stresinden kaçıp dinlenmeyi isteyen gezginler için gölün etrafında çeşitli pansiyonlar yer alır. Dünya genelinden Uzungöl'e yıl içinde pek çok ziyaret gerçekleştirilir.

Atatürk Köşkü: Atatürk Evi ve Müzesi olarak da bilinen bu köşk, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Trabzon'da kaldığı bir ev olarak anılır. Ayrıca bu evde kalırken ulu önder Atatürk'ün tüm malvarlığını halkına bağışlama kararı aldığı da bilinir. Mimari güzelliği ve çevre düzenlemesi ile öne çıkan köşk, ziyaretçilere haftanın her günü açıktır.

Trabzon'u Gezerken Dikkat Edilecek Noktalar

  • Trabzon'da bulunan havaalanı ile uçuşlar rahatlıkla bu şehre doğrudan olacak şekilde gerçekleştirilebilir.
  • Karadan gezerek gelmeyi isteyen gezginler için Ordu ve Giresun üzerinden kente gelebilir.
  • Kent genelinde oldukça fazla çeşitte hamsi yemeğinin tadına bakılabilir.
  • Trabzon kent merkezi ilgi çekici olduğu kadar köyleri ve yaylaları ile de ön plana çıkar.