Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır?

Merve Çalışlar Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır?

Ayağın topuk bölümünde sonradan oluşmuş bir çıkıntı şeklinde kendini gösteren topuk dikeni, kişileri rahatsız eden bir problemdir. Tedavisi yapılmadığında ciddi bir sorun haline gelebilir. Topuk dikeni, topuktaki kemikte kalsiyum birikmesi ile meydana gelir. Rahatsızlığın birçok nedeni vardır.

  • Topuk dikeni nedenlerinin başında ayakta kalmak gelir. Kişi eğer işi ya da hayat tarzı gereği sürekli ayakta ise bu problemle karşılaşma ihtimali yüksektir. 
  • Kilo problemi de topuk dikeni nedenleri arasındadır.  
  • Yapılan egzersizler, koşma, sıçrama ya da çok uzun süre yürüme, ayağa fazla yük bindiren hareketler yapma, yaşa bağlı olarak ya da diğer nedenlerle birlikte gelişen kemik yapısında değişiklikler, ayağa uygun olmayan ya da ortopedik olmayan ayakkabılar tercih etmek, düztaban olmak, diyabet hastalığı gibi nedenler de topuk dikenine sebep olabilir.

Topuk dikeninin etkileri çok belirgindir. Bu rahatsızlık kendisini öncelikle bir ağrı ile belli eder. Daha çok yürürken ya da hareket halindeyken görülen bu ağrı, sabah uyanınca bir anda hissedilir ve ilerleyen zamanlarda şiddetini artırır. Topuk dikeni ağrısı bazı durumlarda, iğne batması ya da bıçak saplanması şeklinde olabilir. Özellikle sabah uyanıldığında ya da uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra yürümeye başlayınca topuğa basmak oldukça güç olacaktır. Topuktaki çıkıntı da görsel olarak topuk dikeninin anlaşılmasını kolaylaştırır. 

Topuk dikeni hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Topuk Dikeni Neden Olur? yazısını okuyabilirsiniz.