Topraktan Ev Almak Karlı mıdır?

Burak Özkan Topraktan Ev Almak Karlı mıdır?

İnşaat başlamadan evi satın almak daha ucuza getirebilir. Bu noktadaki en büyük sıkıntı, parasını daha önceden ödediğiniz inşaatın zamanında bitmemesi, yarıda kalması, ya da hayal ettiğiniz şekilde yapılmamış olması olabilir. İşe başlamadan önce müteahhit firmayla detaylı bir anlaşma imzalamanız bu gibi sorunlarla karşılaşmamanız için yararlı olabilir.

Sözleşmenin içeriğinde inşaatın bitiş tarihiyle alakalı bir yaptırım uyguluyabilirsiniz. Geciken her gün için ödenen para müteahhit firmayı zora sokacaktır ve inşaatın bir an önce bitirilmesi için çaba sarfetmesine yol açacaktır. İnşaatın yarıda kalmaması için firmanın bankada belli bir miktar nakit parasının olduğuna dair teminat mektubu isteyebilirsiniz. Parasal sıkıntılardan ötürü inşaatın yarıda kalmasını engellemek adına bunu yapabilirsiniz. Sözleşmenin devamında inşaat malzemelerinin detaylı açıklamasını yapabilir ve olası ürün ve kalite farklılığından olumsuz etkilenmezsiniz.

Müteahhit firmanın daha önce yaptığı işler, işlerin bitiş süreleri, firmanın önceki müşterileri ile olan ilişkileri, evlerde oturanların memnuniyeti gibi unsurlar sizi doğru sonuca ulaştırmada faydalı olacaktır.

Maket üzerinden yapılan satışlarda çok dikkatli olmanız ve güvendiğiniz bir avukattan yardım almanız önerilir. İnşaatın yapılacağı semtteki diğer evlere oranla fiyatın çok düşük olması gerekir. Yüksek fiyattan satılan bir evi topraktan satın almak avantajlı olmayabilir. İmar yasasında yapılan değişikler ( kat sayısı, daire sayısı vs) birtakım değişiklikler yapılmasına sebep olabilir.

Eğer şu an oturduğunuz eve kira ödüyorsanız eve hemen taşınmanın getirdiği imkanları kesinlikle düşünmelisiniz. Topraktan ev almanız inşaat süresince kira ödemeniz anlamına gelir. Günümüz Türkiye'sinde ev alanların birçoğu konut kredisi kullanmaktadır. Topraktan ev aldığınızda konut kredisi kullanabilmeniz için evin kaba inşaatının bitmiş olması gerekmektedir. Eğer topraktan ev almakla anahtar teslim almak arasında ciddi oranda farklar yoksa evi anahtar teslim alıp kiraya vereceğiniz parayı krediye verip daha kolay ev sahibi olabilirsiniz. 

Tamamlanmış bir inşaatta yüksek fiyattan dolayı alamadığınız bir evin, satılmadığı sürece fiyatı düşecektir ve size daha sıkı pazarlık imkanı doğacaktır. Fiyatı yüksek alamadım diye üzülmeyin, hemen karar verip pahalı fiyattan almayın. Biraz bekleyin ve daha çok pazarlıkla daha ucuza almayın deneyin.

Topraktan ev alarak daha ucuza ev sahibi olabilirsiniz. Ancak yukarıda belirttiğimiz türden riskleri vardır. Anahtar teslim ev alırsanız da eve hemen taşınır ve konut kredisi kullanabilirsiniz.