Telefon Prizi Nasıl Takılır?

Hakan Obalı

Telefon Prizi Nasıl Takılır?

Kullanılan prizlerin eskimesi, yıpranması nedeniyle ya da dekorasyonda yapılan değişikliklerden dolayı eski prizlerin yerine yenilerinin takılması gerekebilir. Bu durumda genellikle bir tamirciden yardım alınır. Ancak bazı noktalara dikkat edilerek eski prizlerin birkaç adımda yenileri ile değiştirilmeleri oldukça kolaydır. Özellikle de telefon prizleri yüksek gerilim taşımazlar ve bu prizlerin değiştirilmesi elektrik prizlerine göre çok daha kolaydır.

Telefon Prizi Nasıl Takılır?

Telefon prizinin takılması için eski prizin yerinden sökülmesi gerekiyorsa bu durumda priz kapağının kenarından, ince ve düz uçlu bir tornavida ile hafifçe kuvvet uygulanmalı ve kapak yerinden sökülmelidir. Üst kapağı yerinden söküldükten sonra prizin yerinden çıkartılabilmesi içinse sabitleme vidaları gevşetilmelidir. Bazı telefon prizi modelleri tek parça olup sabitleme vidalarının en dıştan gevşetilmesi gerekebilir. Priz yerinden söküldükten sonra telefon kabloları da sökülerek eski priz bir kenara koyulmalıdır.

Normalde telefon hattından 2 adet kablo gelir. Ancak sistemde 4 kablo kullanılmışsa bu durumda eski prizden sökülen kablolar işaretlenmelidir. Aksi halde doğru kabloların tespit edilebilmesi için birkaç deneme yapılması gerekebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Telefon prizleri iki çeşittir. 3 delikli olan modeller bu girişe uygun telefon fişleri ile kullanılır. Eğer bağlanacak olan priz bu tipse telefona hattına ait iki kablo, prizin deliklerinden herhangi ikisine bağlanmalıdır. Bunun için kablo uçlarındaki yalıtkanların sıyırılarak iletken kısımların açıkta bırakılması gerekir. Kabloların bu prize bağlanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise telefondan gelen kablolar ile prize bağlanan kabloların aynı deliklere denk gelecek şekilde bağlanmasıdır. Kablo bağlantısı tamamlandıktan sonra priz duvardaki yerine oturtulur ve telefon bağlanarak deneme yapılır. Eğer telefon sorunsuz çalışıyorsa priz sıkma vidalarından yerine sabitlenir.

Eğer yeni takılacak telefon prizi jaklı bir modelse, öncelikle jakın arkasındaki kapağı sabitleyen tırnak yerinden çıkartılır. Tırnak çıkartıldıktan sonra kabloları sabitleyen kapak serbest kalır ve bu kapak kaldırılarak telefon hattından gelen kablolar kapağın altında kalan sıralı kablo kanallarından en ortadaki ikisine yerleştirilir. Eğer duvarda 2 farklı hatta ait 4 adet kablo geliyor ve her iki hat da prizle birlikte kullanılacaksa ikinci hatta ait kablolar da ortadaki iki girişten hemen önceki ve sonraki kanallara yerleştirilir. Telefon kabloları yerleştirildikten sonra sabitleme kapağı kapatılır. Kapak içinde iletkenliği sağlayan sivri metaller olduğundan bu tip prizlerde kablo uçlarını soymaya gerek yoktur. Sabitleme kapağı kapatıldıktan sonra tırnak yerine yerleştirilir ve priz duvara sabitlenir.

Bazı jaklı telefon prizlerinde bağlantı şekilleri doğrudan jakın arkasından çıkan kablolarla yapılır. Bu tip prizlerde hattan gelen kablo çifti priz üzerinde bir arada bulunan kablo çifti ile bağlanmalıdır.

Çocuklu evlerde priz kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Çocuklar İçin Priz Emniyeti Nasıl Sağlanır? yazımıza göz atabilirsiniz.