Tayland'da Nereler Görülmelidir?

Elif Cansu Gayretli

Tayland

Hindiçin yarımadasının orta kısmında yer alan Tayland bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Başkenti Bangkok'tur. halkına Tay adı verilir ve Tayca konuşulur. 

Ülke kozmopolit bir etnik yapıya sahiptir. Tayların yanı sıra Çin, Laos ve Malez kökenli halklar da yaşamaktadır. Dolayısıyla, konuşulan diller ve inanılan dinler de çeşitlidir. Budizm, Hinduizm inanışları ile İslamiyet en yaygın olanlardır.

Tayland iklimi açısından turizme elverişli bir ülkedir. Tropik bir iklime sahip olan ülkede, Mart ve Nisan ayları çok sıcak ve nemli geçerken Kasım ve Şubat ayları arasında sıcaklıklarda düşme ve serinleme görülür. Mayıs ve Ekim aylarında ise muson yağışları etkili olur.

Dünyanın en turistik ülkelerinden olan Tayland'a her yıl milyonlarca turist gelir. Turizm Tayland ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturur. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Bangkok, Kanchanaburi, Chiang Mai şehirleri ve Tayland'ın adaları yer alır.

Melekler şehri anlamına gelen Bangkok'ta Yüzen Market (Floating Market), Büyük Saray, Wat Prakaew, Wat Pho, Wat Arun tapınakları oldukça ilgi çeker.

Yüzen Market, bir nehrin üzerine kurulmuş Tay mahallelerinden oluşur. Mahalle sakinleri, sandallar üzerinde tropik meyveler, çeşitli atıştırmalık satar. Ayrıca dilediğinizde teknenizden inerek hediyelik eşya satan küçük dükkanları ziyaret edebilirsiniz. 

Büyük Saray kraliyet ailesi için yapılmış bir komplekstir. Hala gücün simgesi konumundadır. İçerisinde yüze yakın bina bulunan sarayda kraliyet törenlerinin gerçekleştirilir ve mimari görkemi dikkat çeker.

Bangkok'ta 400'den fazla tapınak bulunur. Zümrüt Buda Heykeli'nin sergilendiği Wat Prakaew 46 metre uzunluğunda 15 metre yükseklikteki Yatan Buda Heykeli'nin bulunduğu Wat Pho ve Çin porseleni ve seramiği ile dekore edilmiş Wat Arun Tapınağı en ünlü tapınaklardandır.

Kanchanaburi, Bangkok'tan günübirlik turlar ile gidilebilen 2. Dünya Savaşı'na ait izler taşıyan bir şehirdir. Kwai Köprüsü ve evcilleştirilmiş kaplanların bulunduğu Kaplan Tapınağı görülmeye değerdir.

Chiang Mai Tayland'ın kuzeyinde bulunur. Ülkenin kültürel ve dini açıdan önemli merkezlerindendir. Dağ yürüyüşleri ile dağ kabilelerinin köylerini gezebileceğiniz bir şehirdir. 

Tayland Andaman Denizi'nde bulunan adaları ile de çok ünlüdür. Bu adaların başında Phuket, Koh Phi Phi ve Koh Tao gelir. Phuket en büyük adadır ve karaya bir köprü ile bağlıdır. Doğal güzellikleri, sualtı sporları ve eğlence hayatıyla Tayland'ı ziyaret eden birçok turistin uğrak noktasıdır. Koh Phi Phi filmlere konu olmuş cennet gibi koyları ve sahip olduğu muhteşem lagünleri ile ziyaretçilerin odak noktasıdır. Kanolar ile doğal güzelliklerini keşfetme imkanı da sunan ada gözde mekanlardandır. Koh Tao sualtı sporları denince akla gelen ilk yerdir. Birçok dalış okulu da bulunan adanın etrafında çok güzel dalış alanları mevcuttur. Adalara bireysel ulaşım mümkün değildir ancak ada turları ile yeni insanlarla tanışılabilir, muhteşem güzellikteki adalar ziyaret edilebilir.