Tavuk Nasıl Çözdürülür?

Volkan Emir Hecer Tavuk Nasıl Çözdürülür?

Tavuk, her ögününüze kolaylıkla ekleyebileceğiniz, lezzetli ve yeryüzünde yumurta ile birlikte bulunan en sağlıklı protein kaynaklarının  başında gelir. Kısa vadede kullanılmayacak tavukları en iyi şekilde korumanın yolu, doğru şekilde dondurmaktan geçer. Ancak asıl sorun çözdürme kısmında yaşanmakta, birçok insan yanlış bilinen yollara başvurarak oldukça sağlıklı olan tavuğu sağlıksız ve lezzetsiz hale getirmektedir. Çözdürme işlemini yapmadan önce, buzluktan çıkartılan tavuğun tam olarak donmuş ve bozuk olmadığından emin olun.

BUZDOLABINDA ÇÖZDÜRMEK

Donmuş tavuk buzluktan çıkartılır ve buzdolabının alt gözüne konulur. Tavuğu çözmenin en güvenli yolu budur ancak diğer yollara göre uzun sürmektedir. En arka taraflara koymak yerine dolabı açtığınızda görebileceğiniz bir noktada bulunması daha mantıklıdır. Eğer tavuğunuz paketsizse, bir kap ya da kutuya koyarak suyunun dolaba akmasını önleyebilirsiniz.

Yarım kiloluk tavuk, yaklaşık 5 saatte buzdolabında çözülmektedir ancak buzdolabının gücüne göre 24 saate kadar sürebilir.

Elinizle kontrol edip, yumuşadığından, buzlarından kurtulduğunuza emin olduğunuzda tavuğunuz kullanıma hazırdır. 1-2 gün daha buzdolabında saklanabilir, kesinlikle yeniden dondurulmamalıdır.

DIŞARIDA ÇÖZDÜRMEK

Eğer tavuğunuz ambalajlı değilse, hava ile temasını kesecek şekilde bir pakete koyun. Bu şekilde hava ile temasında gelebilecek ya da kabın içinde olan bakteri üremesinin önüne geçebilirsiniz. Derin olmasına önem verdiğiniz kaba tavuğu koyun ve içerisine SOĞUK su koyun, tavuğu tamamen kaplayacak şekilde doldurmaya devam edin. Kesinlikle sıcak su kullanmayın, tavuğun hafifçe pişmesine ya da bakteri üretmesine sebep olabilir.

Sık sık ılıklaşmış suyu değiştirip, tekrar soğuk su ekleyin. 3-4 saat içerisinde tavuğunuz çözülecektir, güneş ışığından koruyunuz.

MİKRODALGADA ÇÖZDÜRMEK

Öncelikle tavuğunuzun ambalajlarını, paketlerini tamamen çıkartın ve tavuğu mikrodalga için tamamen güvenli bir kaba yerleştirin. Genel olarak bütün tavuğu mikrodalgada çözdürmeye çalışmak yerine parçalara ayırarak lezzetini korumasını sağlayın.

Mikrodalgada zamanlama çok önemlidir, ılıklaşan ya da hafifçe pişen tavuk, sağlığa zararlıdır ve lezzetsiz olur. En ideali 2 dakika çözme modunu kullanmaktır ancak 1 dakika kullanıp tavuğun durumuna baktıktan sonra tekrar işleme devam edilebilir.