Tavuk Buzlukta Nasıl Saklanır?

Semih Uyanık Tavuk Buzlukta Nasıl Saklanır?

Birçok kişinin severek tükettiği pişirmesi de basit olan gıdadır tavuk. Ayrıca birçok farklı pişirme türü ve şekli de bulunmaktadır. Yeme, salata ve ızgara olarak tüketilebilmektedir. Kullanım alanının genişliğiyle beraber tavuğun tüketimi ve saklaması da büyük önem taşımaktadır. Özellikle bu yaz aylarında etrafımızdan sık sık tavuk zehirlenmesi haberleri de duyabilmekteyiz. Bu haberler üzücü olmakla birlikte bizim de dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatan sinyallerdir. Peki tavuğu tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

Tavuk tüketmesi ve saklaması kolay olan bir gıdadır. Aslında pek fazla teferruat istemez. Marketten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Alacağımız tavuğun suyu ile diğer yiyeceklerin  birbirine temas etmemesi, karışmaması önemlidir. Bundan dolayı tavuğu düzgün muhafaza etmeliyiz.
  • Tavuk alındıktan hemen sonra pişirilmesi en sağlıklı olanıdır. Çünkü bir süre de rafta beklemiştir. Eğer alındıktan hemen sonra tüketilmeyecekse dolaba konmalı dolapta da en fazla 2-3 gün bekletilmelidir.  

Not: Bahsettiğimiz iki maddeden de anlaşılacağı üzere tavuk fazla bekletilmeyi sevmeyen bir gıdadır. Çünkü protein içeriği bakımından zengindir. Bakteriler de proteini çok sevdiğinden tavuğunuza zarar verebilir. Alışveriş esnasında da dikkat etmeniz gereken püf nokta tavuğu alışverişinizin sonunda almak ve diğer gıdalara su akıtmayacak şekilde düzgün muhafaza etmektir.

Çok fazla tavuk alan, işi ya da farklı nedenlerden dolayı yüksek miktarda eti derin dondurucuda saklamak isteyen kişiler olacaktır. Onlar için de derin dondurucuda nasıl saklanabileceğinden bahsetmek gerekirse;

  • Tavuk hassas bir gıda olduğu için derin dondurucuda -18 derece altında saklanabilmektedir. Bu derecede bakteriler üreyemeyeceğinden içiniz rahat olabilir.
  • Tavuğu -18 de saklarken de dikkat etmemiz gereken etin kalitesinin düşmemesidir. Saklayacağınız yerde hava ile temas etmemelidir. Eğer et hava ile temas ederse kurur ve etin kalitesi ve tadı düşer.
  • Eti kurutmadan ve hava ile temas etmeden en iyi şekilde saklamak için buzdolabı poşetlerini kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken poşedin havasının iyi alınmasıdır.
  • Diğer bir yöntem ise aliminyum folyoda saklamaktır. Burada da direkt olarak aliminyum folyo ile temas etmemeli ilk önce yağlı kağıda sarmalı daha sonra folyolamalısınız.
  • Buzlukta saklarken de dikkat etmemiz gereken en temel öncelik paketlerde etin tarihinin yazmasıdır. Etin tarihini saklayacağınız poşet veya folyoya yazmayı unutmayın. Eti koyduğunuz zamanı unutursanız o size hatırlatıcı olacaktır.
  • Tavuk eti buzlukta uzun süre dayanabilen bir gıdadır. İyi saklandığında 6-12 ay arasında dayanabilmektedir.
  • Ayrıca etin parçalara ayırarak saklanması daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.
  • Son olarak dikkat etmemiz gereken yer derin dondurucudan çıkarılan etin dolapta çözünmesi beklenmelidir. Bir kere çözünen et bir daha dondurucuya konmamalıdır.