Tatlı Su Levreği Nasıl Bir Balıktır?

pelin nebol

Tatlı Su Levreği Nasıl Bir Balıktır?

Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesi'nin sularında yaşayan tatlı su levreği etçil bir balık türüdür. Percidae familyasından gelen bir balık türüdür.

Bazı levreklerin dış görünüşlerinde göğüs ve karın yüzgeçleri kızılımsı bir renge sahiptir. Bütün levreklerde var olan özellik ise sırt yüzgeçlerinin sert ve dikenli olmasıdır. Genellikle vücutlarında büyüklerine göre 6 ya da 8 adet yukarıdan aşağıya doğru uzanan ince çizgiler vardır. En belirgin özelliklerinden biri ise alt dudağının üst dudağından daha önde olmasıdır. Tatlı su levreklerinin en fazla 40 cm kadar büyüdükleri bilinir. Bir tatlı su levreğinin bu santimlere ulaşması için bir hayli zaman geçmesi gerekir. 10 yaşına varmış levrekler yaklaşık 25 cm boyundadır.

Dişileri alçak su seviyelerinde, su kıyılarında yumurtlar. Yumurtlama dönemi Mayıs ve Haziran'da başlar. Üreme zamanlarında dişi balıklar yağsız olurlar. Suyun içerisinde yumurtadan çıkan yavruların ilk yaptıkları iş su yüzeyine çıkıp hava torbalarını havayla doldurmak olur. Yavrular akıntıya karşı koyamazlar bu yüzden derin sulara doğru taşınırlar. Burada planktondan beslenmelerini sağlarlar. Birkaç hafta geçtikten sonra alçak sulara geri gelirler ve sivrisinek kurtçukları ya da diğer böceklerin kurtlarıyla beslenmeye devam ederler. Beslenecek bir şey bulamadığında tatlı su balığı yamyamlaşır ve kendinden küçük balıkları yer. Yırtıcı bir balık türü olan tatlı su levreği etçil bir balık türüdür. Karides, yengeç, kurtçuklar ve kendinden küçük balıklarla beslenir.

Kış soğuklarından etkilenen levrek en az 6 derecedeki sularda yaşamını devam ettirebilir. Bunun için kış aylarında yer değiştirerek derinliklere doğru gider.

Avlanma süreci Mart ve Haziran ayıyla başlayarak Kasım ayının ortalarına kadar devam eder. Avlanma süreci içerisinde dikkat edilmesi gereken balıkların üreme dönemleridir. Üreme dönemindeki balık yağsız olduğundan lezzetsizdir ve türün devamı için avlanması doğru değildir.

Üretimi için Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri başta olmak üzere birçok yerde üretim çiftlikleri kurulmuştur. Yumurtadan pazarlanmasına kadar her yönüyle üretimi yapılan levreğin büyük bir kısmını AB ülkelerine gönderilir.