Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Onur Barın
Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Yorucu ve yoğun iş temposundan sonra izin vakitleri geldiğinde güzel ve rahatlatıcı bir tatili herkes hak eder. Tatile çıkmadan önce planının doğru ve uygun yapılması çok önemlidir. Gittiğiniz tatilin sizin için dinlendirici olması gerekir. Eğer düzgün bir plan yapmazsanız tatiliniz zehir olur.

İlk olarak nasıl tip tatili sevdiğinize karar vermelisiniz. Deniz, kum ve güneş tipi tatil mi, kültürel bir tatil mi yoksa spor ve doğa içerikli bir tatil mi yapacaksınız bunu iyice düşünmelisiniz. Eğer deniz ve güneş içerikli bir tatili seviyorsanız öncelikle nereye gideceğinizi iyice araştırmalı ve karar vermelisiniz. Denizinin temiz ve güvenli olup olmadığına mutlaka dikkat ediniz. Kültürel tatil severlerdenseniz gitmek istediğiniz yeri seçtikten sonra gitmeden önce gezeceğiniz müzeleri ve tarihi yapıların yerlerini bilerek ve bir liste oluşturark gitmeniz sizin için faydalı olacaktır. Gitmeden önce nerelere gideceğinize karar vermek gittiğinizde vakit kaybı olmasını önler. Eğer spor ve doğa tipi tatili seviyorsanız da hangi sporun nerede daha uygun fiyata ve güvenli yapılacağını dikkatlice araştırdıktan sonra gitmeniz önemlidir.

Gideceğiniz yere karar verdikten sonra kalacağınız yeri gitmeden ayarlamanız her zaman sizin için avantajdır. Eğer otelde veya motel tipi bir yerde kalmayı düşünüyorsanız kesenize uygun bir yeri internetten araştırarak seçebilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Çadırda kalmayı düşünüyorsanız da gitmeden önce kamp alanlarını araştırmalısınız. Dikkat etmeniz gereken noktalar ise banyosunun, lavabosunun ve denizin kamp alanına uzaklığı ve elektrik olup olmadığıdır.

Tabii ki gitmeden önce halledilmesi gereken mevzu ise nasıl gidileceğidir. Eğer uçakla gidecekseniz gideceğiniz yer belli ise bileti önceden almak fiyat açısından avantaj sağlar. Erken alınan uçak biletleri daha uygun olur. Özel araçla gidilecekse mesafesine bakılıp ona göre benzin alınması önemlidir. Yola çıkmadan önce arabanın bakımını yaptırmak da iyi olabilir. Tatilinize giderken yolda kalıp sıkıntı çekmek istemezsiniz.

Önemli hususlardan biri de tatile gitmeden önce bavul hazırlığıdır. Tatil tipinize göre bavulunuzu hazırlamalısınız. Her ihtimali göz önüne alarak yedek kıyafetler almalı ve gereksiz giysiler almamaya dikkat etmelisiniz.