Tasarruflu Ampul Nasıl Çalışır?

Yılmaz Dönmez Tasarruflu Ampul Nasıl Çalışır?

Elektrik enerjisinin %80'ini ışık enerjisine dönüştüren ampul türleri tasarruflu ampullerdir. Standart ampullere göre temel farkı budur.

Standart ampul sistemleri ısı enerjisine bağlı ışık üreten sistemlerdir. Yüksek dirence sahip metal tellerden (tungsten) geçen elektrik akımı, oksijensiz ortamlarda gözle görülebilen ışığa dönüşür. Bu ışığın açığa çıkması için harcanan enerjinin belli bir kısmı da ısıya dönüşür. Bu noktada açığa çıkan enerjinin ışığa dönüştüğü sistemler floresan lamba sistemleridir.

Floresan lamba sistemlerinde fosfor, cıva ve elektrotlar bulunur. Cam bir borunun iki ucundaki elektrotlar arasında enerji akışı sağlanır. Borunun içindeki cıva bu enerjiyi iletir. Cıva, ultraviyole yoğunluklu ışıma yapar. Bu ışıma borunun içindeki ya da yüzeyindeki fosfora çarparak gözle görülen ışığa dönüşür.

Floresan lamba sistemlerinde ilk ateşleme enerjisi çok yüksektir. Bir ateşleme enerjisi lambayı bir saat çalıştırabilecek enerjiyi harcayabilir. Bu sebeple açma kapama işleminin çok yapıldığı yerlerde standart tungsten lambalar kullanılmalıdır.

Çok fazla açma kapama yapılması floresan sistemlerin ömrünü kısaltır. Aralıksız çalışan tasarruflu ampuller 60 bin saat çalışabilirken açma kapama ile bu süre 20 bin saate düşebilir.

Floresan sistemler yüzde 80'e kadar enerji tasarrufu sağlayabilir. Bunun nedeni ısı ile kaybedilen enerjinin ve ultraviyole ışık oranının azlığıdır. Standart tungsten sistemlerde gözle görülmeyen ışık miktarı floresan sistemine göre daha fazladır.

Aydınlatmada tasarrufun nasıl sağlanabileceğini Aydınlatmada Tasarruf Yöntemleri yazısından okuyabilirsiniz.