Tapuda İpotek Varsa Ne Yapılmalı?

Ali Sökmen
Tapuda İpotek Varsa Ne Yapılmalı?

Gayrimenkul almak üzeresiniz ve tapuya gittiğinizde öğreniyorsunuz ki bu gayrimenkul üzerinde ipotek var. İpotek kaldırma işlemi yapmanız gerekecek, ne yapmalısınız, nereye başvurmanız gerekli?

Arsanın, binanın ya da dükkânın ipotekli olup olmadığı tapu senedinde yazmaz, sadece ve sadece tabu müdürlüklerinde, kütük sayfasında görünebilir. Mesela,  satıcı ipoteği ödemiştir. Lakin sadece yapılması gereken, bankadan ipotek kaldırılma yazısı alınması gereklidir. Bunu da tabi ki tabu kadastro müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca satın alınan gayrimenkul için de tapudan tahakkuk yazısının alınması zorunludur.  Tapuda, ipoteğin teminat olarak mı verildiğini ya da banka kredisi ile mi olduğu öğrenilir.

Banka kredisi ile olan ipoteğin kaldırılmasın için bankaya başvurulur. Satıcı ve banka arasında gerekli işlemler uygulanır. Eğer konut ya da arsa üzerinde teminat ipoteği varsa kesinlikle teminatın verildiği kurum ile satıcı arasında görüşülüp, ondan sonra yine banka ile yapılması gerekli işlemler uygulanır.

Tavsiye edilen, ipotekli olan yerin alınmaması olsa da çok istenildiği takdirde yapılması gereken, tabi ki de var olan kredi borcunun ödenmesidir. Bunun aslında satıcı tarafından ödenmesi gerekir. Fakat kaldırmıyorsa siz ipotek bedelini, ben bu borcu üzerime alırım deyip, gayrimenkul için ödeyeceğiniz değerden düşeriz gibi bir öneri de bulunarak siz ödeyebilirsiniz.  Fakat bazı yerlerde bankanın koyduğu krediden doğan bir satış ipoteği vardır.  

Banka satıcıya ipoteğin kaldırılması için, gerekli evrakları hazırlar, satıcı hazırlanan bloke çekini ve ayrıca konut bedelini yani ev kredisini öder. Satıcı bankadaki tüm borçları kapattıktan sonra banka gayrimenkul üzerindeki ipoteği kaldırarak, alıcı ve satıcı arasında standart olarak yapılan tapu işlemleri gerçekleştirilir. Burada önemli olan bir husus, satıcı tarafından ödenen borçla beraber birde bankanın kestiği “ipotek fekki (kaldırma) ücreti” ekstradan ödenir. Bu ücrette banka bankaya farklılık göstermektedir. İpotek fekki belgesi, bankaya olan kredi borcunun bittiğini ifade eden belgedir.

Bu belge esnasında alınan ücret (ortalama 250 tl) aslında kanunda yer almamakla beraber tüm bankalar bu ücreti istiyor. O yüzden bankalardan alınan konut kredileri esnasında imzalanan sözleşmede ipotek fekki yazısının ücretinin alınacağına dair bir ibare olup olmadığına dikkatlice bakılmalıdır.

Bu aşamadan sonra, bu yazıyla beraber tapu dairesine gidilir. Tapu personeli, konutun üzerinde olan ipoteği kaldırıyor, böylece tüm haklar hak sahibi üzerine devredilmiş oluyor.