Tapu Nasıl Alınır?

mehmet akçalı Tapu Nasıl Alınır?

Taşınmazın üstündeki mülkiyet hakkını gösteren belge' olan tapu satın aldığınız yerin hukuki olarak garantisidir. Bir taşınmaz satın alıyorsanız mutlaka tapusunu almanız gerekir. Peki tapu almak için ne gibi işlemler yapmalısınız?

Tapunuzu sorunsuz ve kolay bir şekilde almak istiyorsanız bir takım belgeleri önceden hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgeler satıcı ve alıcı için farklıdır. İki tarafın da belgelerini hazırlaması işlemleri kolaylaştırır. Alıcı için belgeler nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopisi (üzerinde adres ve telefon yazılı olarak ayrıca imzalı bir şekilde), zorunlu deprem sigortası poliçesi ve 2 adet vesikalık fotoğraf. Satıcı için ise tapu aslı ya da fotokopisi, nüfus cüzdanı veya pasaportu fotokopisi (üzerinde adres ve telefon yazılı ayrıca imzalı bir şekilde), 1 adet fotoğraf ve vergi borcu yoktur belgesi. Bu belgeleri hazırlarken e-devlet üzerinden online randevu almayı unutmayınız. Bu sistem tapu işlemlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için getirilmiştir. Randevu almak için T.C Kimlik numaranız ve tapu senedi bilgileriniz gerekmektedir. Bir kişi 24 saat içerisinde bir kere randevu alabilirler. Ayrıca 1 yıl içerisin de bir kişi 3 kez online randevu alıp üçünde de başvuru yapmadıysa o yıl içerisinde bir daha randevu alamaz.

Bu belgelerle birlikte tapu dairesine giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Sıranız geldiğinde ilgili banka şubesine giderek harcınızı yatırmanız gerekmektedir. Harcı yatırdıktan sonra belgeleri ilgili memura teslim ederek işlem sıranızın gelmesini beklemelisiniz. Sıranız gelince yapılacak işlem imza aşaması olacaktır. İmzalar atıldıktan sonra tapunuzu alabilirsiniz. Başvurunuz sırasında belgelerinizi eksiksiz hazırlarsanız tapunuza çok kolay sahip olursunuz.