Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Takma Kirpik Nasıl Uygulanır?

Zehra Aygul
Takma Kirpik Nasıl Uygulanır?

Dolgun, kalın ve uzun kirpikler her kadının hayalidir. Kirpikler göz makyajının ve genel yüz ifadesinin başrolünde olduğundan oldukça önemlidir. Zayıf ve kısa kirpiklere sahip kadınlar için üretilen takma kirpikler özellikle düğün, mezuniyet gibi önemli günlerin kurtarıcısıdır.

Takma Kirpik Nasıl Takılır?  

Kirpik kutusundan ayrılırken ince bir cımbızla köşesinden tutulur ve yavaşça kaldırılır. Kirpik kutudan ayrıldıkça cımbız ayrılan kısımlarına doğru kaydırılır ve bu sayede kirpik kıllarının birbirinden ayrılması ve parçalanması önlenmiş olur.

Kutudan çıkarılan kirpiğin boyutunun göze uygun olup olmadığını anlamak için hiçbir işlem yapmadan önce kirpik göz kapağına konur ve kirpiğin göz kapağında nasıl durduğu kontrol edilir. Eğer kirpik göz kapağına konduğunda uzun geliyorsa küçültülmesi gerekir. Bu işlem yapılırken çok dikkatli olunmalı, kirpiğe zarar vermemek için cımbız yardımıyla kesilecek kısımdan ayrılan kirpik küçük bir makas (manikür makasının ucu sivri olduğundan bu işlem için gayet uygundur) yardımıyla kesilir. Keserken kirpik kıllarının değil, kılların birleşim noktasından kesildiğinden emin olunmalıdır. Ayrıca kirpiğin kıllarının uzun olduğu kısımdan kesilmelidir. Bu sayede daha doğal bir görünüm sağlanır.

Takma kirpik uygulanmadan önce doğal kirpiklere bir kat rimel sürülür ve takma kirpiğin daha kolay uygulanması sağlanır. Ayrıca kirpik dipleri siyaha boyanmış olacağından takma kirpiğin takıldığı kısım belli olmayacaktır.

Daha sonra takma kirpikle birlikte satılan ya da ayrıca satın alınabilecek yapıştırıcı takma kirpiğin diplerine ince bir tabaka halinde uygulanır. Daha kalın bir yapıştırıcı tabakası uygulamak kirpiği daha kalıcı olmasını sağlamaz, hatta doğal görünümden uzaklaşılmasına neden olur. Dolayısıyla, yapıştırıcı az miktarda kullanılmalı, ancak kirpik boyunun tamamına sürüldüğünden de emin olunmalıdır. Yapıştırıcının kuruması için 1 dakika kadar beklenmelidir.

Yapıştırırken Nelere Dikkat Edilir?

Takma kirpik yapıştırılırken cımbız yardımıyla ortasından kıllar üzerinden tutulur ve takma kirpiğin kısa kıllarının bulunduğu kısım göz pınarına, uzun kıllarının bulunduğu kısım ise göz kapağının dış kenarına gelecek şekilde doğal kirpiklerin üzerine oturtulur. Bu işlem yapılırken bir elle göz kapağını germek, takma kirpiğin tek seferde daha kolay oturmasına yardımcı olur.

Takma kirpik göz kapağına oturtulduktan sonra cımbızın arka ucu yardımıyla hafifçe bastırılarak iyice yapışması sağlanır. Birkaç dakika beklendikten sonra eğer yapıştırıcının rengi beyaz kaldıysa ya da parlama yapıyorsa bu bölgeye siyah bir eyeliner ya da far uygulanabilir. Bu sayede daha doğal bir görünüm sağlanacaktır.

Takma kirpik uygulandıktan sonra istenirse rimel sürülebilir ancak bu takma kirpiğin ömrünü kısaltır ve çıkarırken daha büyük uğraş gerektirir. Rimel uygulanmadığında takma kirpik çıkarıldıktan sonra yapışkanlı kısım ılık su ile nazikçe ovularak çıkar, ancak rimel sürülen takma kirpiği tekrar kullanmak için makyaj temizleyicisiyle kıllar tek tek temizlenmelidir.

Uzun ve güçlü kirpiklere sahip olmak için Kirpik Uzatan Yağlar yazımızı inceleyebilirsiniz.