Tabure Nasıl Yapılır?

Şeyma Yılmaz
Tabure Nasıl Yapılır?

Yaşam alanlarının hemen hemen her yerinde ihtiyaç duyulabilen eşyalardan birisi de taburedir. Bir cisme uzanmak, bir cisim yukarda tutulmak ya da bir cismin yerden yüksekte durması istendiğinde lazım olan bir eşyadır.

Günümüzde sınırsız tabure çeşidine rastlanır. Kısa, uzun, katlanır, ahşap, demir, dört bacaklı, üçgen tabure gibi çeşitleri vardır. Tabure çoğu zaman farklı amaçlarla da kullanılır. Evde televizyon sehpası yoksa geçici olarak televizyon sehpası olarak da kullanılır.

İki tane tabure aralıklarla yan yana dizilip üzerine kare ya da dikdörtgen levha koyulursa çalışma masası olarak da kullanılır. Tabure yapmak için önce ölçüleri 25 cm'den az olmamak kaydıyla bir kare levha bulmak gerekir. Bu bir tahta veya sunta olabilir. Ne kadar büyük bir tabure yapılmak istenirse levha o kadar büyük kesilir. Kare levhayı kestikten sonra taburenin bacaklarını oluşturmak için 10 cm çapını geçmeyecek kalınlıkta bir kare ya da yuvarlak uzun tahta bulunur. Kısa tabure yapmak istenirse tahta 25 cm'lik 4 eşit parçaya bölünür. Uzun tabure yapmak istenirse 40 cm'lik 4 eşit parçaya bölünür. Bu işlemi yaparken testere kullanmak faydalı olur. Ne kadar düz kesilirse tabure o kadar dengede duracaktır.

4 tabure bacağı kare levhanın köşelerine tam denk gelecek şekilde sabitlenir. Çivi ve çekiç yardımı ile her tabure bacağına 2 çivi çakılır. Bu şekilde tabure dengede durmakta zorlanacağı için hemen sabitleme işlemine geçilir. Ele maksimum 5 cm genişliğinde uzun bir çıta alınır. Çıta kare levhanın bir kenar uzunluğu kadar 4 eşit parçaya bölünür. Tabure bacağının alt uç noktası ile kare levhanın arasında bir bölgeye tıpkı bir kuşak gibi çıtayı taburenin etrafına çevreleyecek şekilde monte edilir. Tabure sağlamlaştıktan sonra üzerine kullanım yerine uygun dekoratif süslemeler yapılır.

Eğer uzun tabure yapılırsa bunu sandalyeye dönüştürmek mümkündür. Taburenin bacaklarıyla aynı ebatta 2 eşit parça daha kesilir. Bu parçalar tabure dik dururken iki bacağına paralel olacak şekilde arkadan iki çivi ya da vida ile monte edilir. Sonradan monte edilen iki tahta parçasının arasına taburenin bacaklarının çevrelendiği çıtadan uygun ebat kesilip monte edilir.

Sandelyenin sırtlık kısmı zayıf olduğundan dolayı sabitleme işlemini yapmak için eldeki çıtadan en az 25 cm olacak şekilde iki adet parça kesilir. Bu parçalar sandalyenin sırtlık kısmı ile taburenin kare levhası birleştirecek şekilde monte edilir. Sandalye hazır hale gelir. İstednilen zaman monte yerlerinden sökülüp tabure yapılabilir. Tabure ve sandalye dekoratif olması için boya yapılıp üzerine sünger kılıfı takılabilir.